
Kilkudziesięciu rolników wzięło udział w Forum Rolniczym, które zorganizowano w Domu Strażaka w Krzywiniu.
– To już kolejne tego typu spotkanie – powiedział Jacek Nowak, burmistrz miasta i gminy Krzywiń, współorganizator forum. – Dla rolników jest to okazja do pogłębienia swojej wiedzy, ale przede wszystkim uzyskania informacji od specjalistów z różnych instytucji.
W tym roku ze swoimi prelekcjami wystąpili przedstawiciele Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wód Polskich oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kościanie. Rolnicy mieli możliwość zadania im pytań.
– Jak wygląda kwestia zastosowania w dopuszczalnym terminie gnojowicy i obornika na zamarzniętych łąkach – zapytał rolnik Ferdynand Stężycki.
Kwestię zanieczyszczeń azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych omawiała Wioletta Kmiećkowiak, starszy specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.
– Na zamarzniętych, zalanych i podtopionych użytkach nie stosujemy nawozów – odpowiedziała Wioletta Kmiećkowiak.
Radosław Dąbrowicz, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościanie omawiał działania i programy prowadzone przez instytucję, którą reprezentuje.
– Z powiatu kościańskiego wpłynęło do nas 1700 wniosków dotyczących pomocy suszowej – wyjaśniał. – Wydajemy decyzje końcowe dotyczące dopłat bezpośrednich. W ostatnich latach powtarzają się różne sytuacje klęskowe: susze, przymrozki itp. Nie wiadomo, jak będzie dalej podczas tegorocznej zimy. Gdyby przyszły przymrozki, apeluję do sadowników o wykonanie zdjęć i zebranie materiału dowodowego. Jest on zawsze przydatny podczas ubiegania się o pomoc.
W kierunku kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa padły też pytania dotyczące braku miejsc parkingowych przy kościańskim biurze.
– Musimy zostawiać samochody w strefie, a jak załatwianie spraw się przedłuży, to płacimy mandaty – narzekali rolnicy.
– Trudno mi decydować o miejscach parkingowych – odpowiedział Radosław Dąbrowicz. – Budynek należy do miasta i to jego władze ze względów bezpieczeństwa nie przygotowały parkingów na terenie obiektu.
Kierownik kościańskiego biura ARiMR mówił, że w najbliższym czasie nowością będzie dopłata do dobrostanu zwierząt, obejmująca bydło oraz trzodę pochodzącą z gospodarstwa.
Sytuację na rynku trzody chlewnej oraz kwestię walki z ASF przedstawiała Katarzyna Szulańczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Kościanie. O gospodarce wodnej opowiadali przedstawiciele Spółki Wodnej Melioracji Nizin Obrzańskich oraz Wód Polskich.
– Tego typu spotkania są potrzebne – podsumował Marcin Stężycki, rolnik z Bielewa. – Mnie przede wszystkim interesowały sprawy związane z programem azotanowym i bioasekuracją. Niestety, musimy zmagać się z coraz większą biurokracją.
Gerwazy Konopczyński