Fotel starosty dla licealistki

Małgorzata Uść w towarzystwie starosty(z prawej) i wicestarosty. Fot. archiwum
Małgorzata Uść w towarzystwie starosty(z prawej) i wicestarosty. Fot. archiwum

19-letnia Małgorzata Uść, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Górze, wygrała konkurs na jednodniowego młodzieżowego starostę górowskiego. Aby zapewnić sobie te krótkie rządy w powiecie, musiała przygotować pracę, w której opisała pozytywne aspekty życia w powiecie górowskim. Jednocześnie wskazała też, co można zmienić na lepsze. Takich prac na ogłoszony przez samorządowców konkurs wpłynęło w sumie kilkanaście, ale to wizję tegorocznej maturzystki uznano za najlepszą.

Zwyciężczynię przedstawiono publicznie podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Górowskiego. Starosta górowski Kazimierz Bogucki wręczył jej nagrodę rzeczową, a radni oraz wszyscy inni obecni na obradach nagrodzili ją brawami.

Później Małgorzata Uść, która podczas sesji siedziała przy stole prezydialnym obok starosty i jego zastępcy, odczytała sprawozdanie z pracy zarządu powiatu w okresie międzysesyjnym.

Maturzystce towarzyszyli koledzy i koleżanki ze szkoły, którzy również brali udział w konkursie oraz dyrektorka szkoły Magdalena Mielczarek i wicedyrektor Mirosław Wesołowski. Oni jednak zajęli miejsce dla publiczności.

Po sesji szefowie powiatu oprowadzili licealistów po poszczególnych wydziałach urzędu i opowiedzieli o ich zadaniach i kompetencjach. Młodzież spotkała się również z naczelnikiem wydział komunikacji i przedstawicielem Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dodajmy jeszcze, że licealistka w powiecie górowskim doceniła to, co inni w pogardliwy sposób nazywają czasem „małomiasteczkowością”, czyli ciszę, spokój i piękno natury.

Warto jednak zauważyć, że wskazała też, co może wpłynąć na poprawę życia w powiecie górowskim. Wymieniła między innymi większość życzliwość, w tym urzędników do interesantów, a także wzajemną uprzejmość – dodaje Kazimierz Bogucki.

Anna Machowska