Głos dzieci na wagę dofinansowania z BO

Z Budżetu Obywatelskiego realizowane są potrzebne mieszkańcom inicjatywy

Duże zmiany szykują się w budżecie obywatelskim. Pracuje nad nimi zespół samorządowców, a ostateczne propozycje będzie musiała zatwierdzić rada miejska.

Zgodnie z regulacjami suma budżetu zostanie podzielona na inwestycje wskazane przez mieszkańców, pod którymi będą zbierać głosy poparcia. Po raz pierwszy w historii BO, każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, będzie mógł zdecydować, jakie zadania zostaną sfinansowane. Radna Aleksandra Petrus-Schmidt podkreśla, że ustawodawca nie określił granicy wiekowej głosujących. Oznacza to, że swój głos będą mogły oddać także małe dzieci.

Przypomnijmy, że tegoroczny BO wynosi 1,2 mln zł i zgłoszone zadania zostaną podzielone na duże o wartości do 600 tys. zł i mniejsze, których wartość nie może przekroczyć 150 tys. zł. Głosujący będzie mógł wskazać dwa projekty, czyli oddać dwa ważne głosy.

Kolejną nowością będzie wybieranie projektów w roku poprzedzającym ich realizację. Będziemy głosowali na projekty zgłoszone np. do BO 2020 w roku 2019, co umożliwi realizację w kolejnym roku.

Od 2020 roku miasta na prawach powiatu na BO będą musiały dedykować 0,5 proc. wydatków gminy. ds.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*