Głosowanie na 650 tys. zł

Jednym z projektów, które wygrały w ubiegłorocznej edycji, była budowa kojców w powstającym schronisku dla zwierząt. Fot. UMG Rawicz
Jednym z projektów, które wygrały w ubiegłorocznej edycji, była budowa kojców w powstającym schronisku dla zwierząt. Fot. UMG Rawicz

Głosowanie na zgłoszone projekty w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2020 trwało od 31 października do 13 listopada. Zwycięzców poznamy w połowie grudnia.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców przekazanych z budżetu zostało 650 tysięcy złotych. Jakie projekty zgłosili obywatele?

Śmiało można stwierdzić, że tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego „przejęli“ mieszkańcy wsi. Niemal wszystkie zgłoszone projekty dotyczą inwestycji na terenach wiejskich. Wyjątek stanowią wnioski z Sarnowy.

Projekty młodzieżowe

W kategorii projektów młodzieżowych zgłoszono 5 propozycji. Pula środków przeznaczonych na zwycięskie projekty wynosi 100 tysięcy złotych.

Wśród zgłoszonych wniosków znaleźć możemy propozycje budowy skateparku na stadionie leśnym w Sarnowie, doposażenie kuchni świetlicy wiejskiej w Zawadach, centrum sportu i rekreacji w Szymanowie, projekt fanów zespołu Pelikan z Dębna z wnioskiem o montaż oświetlenia na stadionie oraz projekt modernizacji i wyposażenia kuchni w świetlicy wiejskiej w Słupi Kapitulnej.

Projekty inwestycyjne

Sześć wniosków zgłoszono w kategorii projektów inwestycyjnych. Tu pula środków jest największa i wynosi 450 tysięcy złotych. Najdroższym ze zgłoszonych projektów jest budowa drogi wraz z odwodnieniem w Słupi Kapitulnej, której koszt wyceniono na 419.553 złotych. Mieszkańcy chcieliby także wybudować ciąg pieszo-jezdny w ulicach: LZS, Pelikana i Małej wraz z oświetleniem w Dębnie Polskim (382.265 zł), wyremontować chodniki na ulicy Wiatracznej w Sarnowie (419.140 zł) czy utwardzić kostką brukową drogę gminną w Wydawach (262.676 zł). Najtańsze zgłoszone projekty w kategorii inwestycyjnych to: utwardzenie nawierzchni przy świetlicy wiejskiej w Szymanowie (38.757 zł) oraz miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców w postaci wiaty wolnostojącej, której koszt wyceniono na 49.000 zł.

Projekty małe

Najwięcej wniosków zgłoszono w kategorii projektów małych – aż osiem. Co w swoim najbliższym otoczeniu chcieliby zmienić mieszkańcy?

Z wnioskiem o doposażenie placu o urządzenia fitness i stół do tenisa stołowego zwrócili się mieszkańcy Słupi Kapitulnej. Swoje place zabaw chcieliby unowocześnić mieszkańcy z Zielonej Wsi i Żołędnicy. O wyposażenie kuchni w świetlicy wiejskiej zawnioskowali mieszkańcy Izbic. Rozpocząć kolejny etap remontu swojej remizy pragną strażacy z OSP Łaszczyn. O wsparcie swojej działalności proszą też muzycy z zespołu „Jesienny Liść”. Ostatnim wnioskiem w kategorii projektów małych jest zakup wyposażenia plenerowego dla sołectwa Stwolno.

Finał w grudniu

Zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego poznamy podczas finałowej gali, która odbędzie się 13 grudnia w rawickim domu kultury.

Jakub Latusek