Gmina buduje chodniki na wsiach i w mieście

Na inwestycję w Zawieścicach gmina pozyskała dotację w wysokości blisko 110 tys. zł. Fot. UMiG w Górze

Koniec z chodzeniem poboczem, po błocie, dziurach lub drogą. W kilku miejscowościach gminy Góra budowane są właśnie – bądź niebawem będą budowane – nowe chodniki. W niektórych przypadkach inwestycje te powiązane są z przebudową lub budową dróg. Niemal wszystkie jednak finansowane są nie tylko z gminnego budżetu, ale także z dotacji zewnętrznych, które samorządowi udało się pozyskać.

Lada dzień do użytku oddany zostanie chodnik, a także przebudowana droga w Zawieścicach. Nowa inwestycja przyczyni się nie tylko do podniesienia komfortu życia mieszkańców, ale przede wszystkim większego bezpieczeństwa. Do tej pory zmuszeni byli bowiem chodzić nieutwardzonym poboczem.

Na budowę chodnika w Zawieścicach gmina Góra otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 110 tys. zł z budżetu województwa w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2019. Dodajmy, że o pieniądze w ramach tego konkursu starało się w sumie 75 gmin. Środki z budżetu województwa – 3,11 mln zł pozwoliły jednak na udzielenie dotacji tylko 25 samorządom. W powiecie górowskim otrzymała je jedynie Góra.

Prace, i to zaawansowane, prowadzone są też w Grabownie. Zaplanowano tam nie tylko budowę chodnika, ale również utwardzenie poboczy i uzupełnienie ubytków w drodze z kamienia polnego. Ta inwestycja również otrzymała wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dotacja wyniosła ponad 160 tys. zł i przekazana została samorządowi w ramach ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych.

Remontu chodnika doczekają się niebawem również mieszkańcy Jastrzębiej. Znajduje się on w pasie drogi wojewódzkiej, dlatego gmina wykonuje to zadanie we współpracy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei.

„Chodnikowe” inwestycje nie ominą także stolicy gminy. Podpisano już umowy z wykonawcami na remont nawierzchni drogi i chodników na ulicach Reymonta, Konarskiego i Sikorskiego w Górze. W tym przypadku samorząd otrzymał rządowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Wynosi ono niemal 1,1 mln zł.

– Remont ulicy Reymonta wykona firma Ragen z Głogowa, a ulice Konarskiego i Sikorskiego wyremontuje górowskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Melioracyjne Drogomel – mówi Piotr Głowacki, zastępca burmistrza Góry.

To nie jedyne nowe chodniki w Górze. Jeszcze w sierpniu ma zakończyć się budowa drogi oraz chodników przy ulicy Bukowej. Te prace jednak w całości finansowane są ze środków gminy.

Anna Machowska