© autorzy OpenStreetMap

Choć niedługo minie 30 lat od ogłoszenia wolnej Polski, w gminie Krobia ciągle jeszcze są obecne relikty komunizmu. Nazwy kilku ulic upamiętniają tam miniony ustrój. W samej Krobi istnieją ulice: 30-lecia PRL i Karola Świerczewskiego – ikony komunistycznej propagandy. Z kolei w Pudliszkach czczona jest w ten sposób 40 rocznica PRL. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce nazwy ulic zostaną zmienione. Stanie się tak najprawdopodobniej na sesji 9 maja.

Zmiany nazw nie są inicjatywą samorządu ani mieszkańców. Do takich działań zobowiązuje prawo. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W związku z tym gminy mają obowiązek dokonać zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny do 31 maja 2017 roku. Ustawodawca określił jednocześnie, iż za propagujące komunizm uważa się nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Chociaż nadanie nazwy ulicy lub jej zmiana jest kompetencją rady gminy, to dobrym zwyczajem praktykowanym przez samorząd gminy Krobia jest możliwość składania propozycji nowych nazw ulic przez zainteresowanych mieszkańców – informuje Adam Sarbinowski z urzędu miejskiego w Krobi. lg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*