Groźnie na S5. Wśród poszkodowanych dziecko

Przód citroena został doszczędnie zniszczony. To cud, że nikomu z poszkodowanych nie stało się nic poważnego. Fot. Michał Wiśniewski

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło na drodze ekspresowej S5 pod Lesznem. Niespełna trzy kilometry przed zjazdem Leszno Zachód citroen najechał na tył volkswagena passata. Oba samochody po zderzeniu wpadły w poślizg uderzając w bariery. Wśród poszkodowanych jest kilkuletnie dziecko podróżujące passatem.

Do wypadku doszło w niedzielę (18 sierpnia) około 23.00. Oba samochody jechały w tym samym kierunku.

Mieliśmy zjeżdżać na węźle Leszno Zachód. Zanim do tego doszło chciałem wyprzedzić passata. Nie wiem jak to się stało, ale uderzyliśmy w jego tył. Oba auta zaczęło obracać – mówił nam kierowca citroena berlingo.

Podróżował samochodem wraz z kolegą. Obaj mężczyźni są mieszkańcami Leszna.

Passatem jechały cztery osoby: troje dorosłych i kilkuletnie dziecko.

Po zderzeniu na całym pasie drogowym rozsypane zostały fragmenty karoserii i bagaże z passata, w tym dziecięce zabawki. Na miejscu zjawili się strażacy z OSP w Święciechowie i PSP w Lesznie, a także dwie karetki pogotowia.

Ostatecznie po przebadaniu uczestników wypadku do szpitala zabrane zostały dwie ranne osoby.

Droga nie została zablokowana, ale ruch na odcinku między węzłem w Święciechowie a Lasocicami był utrudniony. Pojazdy przepuszczano jednym pasem.

– 19-latek, kierując osobowym citroenem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w jadącego przed nim VW passata, doprowadzając do zderzenia pomiędzy pojazdami. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a kierowcy byli trzeźwi. Młody kierowca za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu odpowie przed sądem – informuje asp. sztab. Monika Żymełka z komendy w Lesznie.

Ponadto mundurowi zadecydowali, że za rażące naruszenie przepisów drogowych prawo jazdy 19-letniego mieszkańca Leszna zostanie zatrzymane.

– W tym przypadku należy pamiętać, że ostateczna decyzja o odebraniu uprawnień, a co za tym idzie na jaki okres, należy do sądu – dodaje Żymełka.

Przy okazji tego zdarzenia policjanci apelują do podróżnych, aby dostosowywali prędkość z jaką poruszają się po publicznych drogach do panujących warunków, szczególnie na drogach szybkiego ruchu. Tegoroczne lato nie raz dowiodło, ze warunki na drodze mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Michał Wiśniewski, Jakub Latusek