Gruba kreska opozycji i głosy dla prezydenta

Prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka poparło w głosowaniu jednomyślnie 20 rajców. Fot. Michał Wiśniewski

20 radnych ,,za’’ bez głosów sprzeciwu – tak wyglądało głosowanie nad votum zaufania dla prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej Leszna. Poparcie wyrazili także radni opozycji, którzy oświadczyli, że po rozmowach z włodarzem Leszna ,,odcinają grubą kreską’’ dotychczasowe spory.

Sesja leszczyńskiej rady, którą zwołano w ubiegłym tygodniu, rozpoczęła się debatą nad raportem o stanie miasta.

– Ten dokument to prawie 200 stron. Rok 2018 był pozytywny w zakresie inwestycji, których wiele realizujemy w cyklu dwuletnim – mówił prezydent Łukasz Borowiak.

Radna Aleksandra Petrus – Schmidt podkreślała, że to pierwszy taki raport w mieście, podkreślając, że wiele gmin zlecało te raporty za duże pieniądze firmom zewnętrznym, a Leszno wykonało to samodzielnie. Głos w sprawie oceny działań miejskich za 2018 zabrało dwóch mieszkańców: Włodzimierz Korza i Bolesław Poślednik. Ich zdaniem w Lesznie zatrudnia się zbyt wielu urzędników. Kolejne wyliczane przez nich ,,grzechy’’ samorządu to wysokie finansowanie niektórych mediów, wysokie zadłużenie miasta, zbyt duża liczba urzędników i niekorzystna umowa z włoskim najemcą hotelu na lotnisku.

– Porównuje pan samorządy o zupełnie innej specyfice. Są to zafałszowane dane, bo nie uwzględniają wielu kwestii. W 2018 roku zostałem wybrany na prezydenta miasta już w pierwszej turze, więc mieszkańcy dobrze oceniali moją pracę dla miasta – ripostował Łukasz Borowiak.

Zaskoczeniem mógł być głos lidera opozycji. Dotąd Koalicja Obywatelska była recenzentem działań Borowiaka, a ostatnio doszło nawet niemal do bojkotu obrad.

– Mamy świadomość, że podjęcie tej uchwały jest ważne dla prezydenta. Mamy wiele uwag i wniosków. Dla dobra mieszkańców podjęliśmy decyzję o odcięciu grubą kreską dotychczasowego stanu – zapowiedział Marek Wein, a chwilę później cały jego klub podniósł ręce ,,za’’ wotum dla prezydenta. W głosowaniu Borowiaka poparło jednogłośnie 20 rajców. Tyle samo udzieliło mu absolutorium.

Michał Wiśniewski