Huczne obchody potrwają kilka dni

W ramach obchodów przygotowano sporo wydarzeń. O rocznicy przypomina specjalny logotyp. Fot. Anna Maćkowiak
W ramach obchodów przygotowano sporo wydarzeń. O rocznicy przypomina specjalny logotyp. Fot. Anna Maćkowiak

Na bogato szykują się obchody 100-lecia powrotu Leszna do macierzy. Główne uroczystości zaplanowano na 17 stycznia, ale świętowanie odbywać się będzie nie tylko w tym dniu.

Już we wtorek, 14 stycznia o godz. 12.00 w Archiwum Państwowym w Lesznie otwarta zostanie wystawa pt. „Leszno w latach 1920-1939 w zbiorach fotografii i widokówek”. Dzień później o godz. 17.00 w Bibliotece Ratuszowej zaplanowano pokaz filatelistyczny związany ze 100-leciem powrotu Leszna do macierzy.

16 stycznia o godz. 12.00, również w Bibliotece Ratuszowej, zaplanowano promocję książki Agnieszki Glapiak „Legenda o Lesznie”. Po południu o 15.00, przy Stacji Biznes u zbiegu ul. Słowiańskiej i Pl. Metziga rozdawane będą okolicznościowe flagi. Z kolei godzinę później w WSH odbędzie się promocja drugiego tomu książki zatytułowanej „Ludzie i czasy. Leszno we wspomnieniach mieszkańców”. 16 stycznia w galerii MBWA zaplanowano wernisaż wystawy Darii Grabsztunowicz zatytułowanej „Nukleacja”.

17 stycznia przyjdzie czas na główne obchody. O 10.00 w bazylice odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny i powrotu Leszna do macierzy. Dwie godziny później w auli PWSZ rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej Leszna. Będzie można wysłuchać wykładu prof. Aleksandra Mikołajczaka, prorektora PWSZ. O 17.00 zaplanowano uroczystości patriotyczne przy Pomniku Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego z udziałem orkiestry wojskowej, służb mundurowych i grupy rekonstrukcyjnej.

Tego samego dnia o 19.00 muzyczna gratka w hali Trapez – jubileuszowy koncert dla mieszkańców z udziałem gwiazd: Katarzyny Skrzyneckiej, Haliny Młynkowej i Łukasza Zagrobelnego, a także leszczyńskich wykonawców.

18 stycznia o godz. 14.00 w Alei Gwiazd Żużla będzie piknik dla mieszkańców: pokazy sprzętu wojskowego, strażackiego, policyjnego, WOPR, straży miejskiej, gra terenowa, gorąca grochówka, pieczony chleb, ciepłe napoje. W trakcie imprezy można liczyć na darmowe wejście na lodowisko.

Z kolei 21 stycznia o 17.00 w Muzeum Okręgowym w Lesznie odbędzie się wernisaż wystawy „Styczeń 1920 – wolność i co dalej? Leszno w latach 1920 – 1939”.

Anna Maćkowiak