Hybrydy już kursują

Nowe hybrydowe autobusy mają docelowo obsługiwać każdą z linii w Lesznie. Fot. Michał Wiśniewski

Po miesiącach przygotowań w czwartek po 5.00 rano na swoje pierwsze kursy wyjechał nowy tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji. Hybrydowe autobusy chwalą pasażerowie i sami kierowcy.

Pierwszy kurs zaczął się po 5.00 rano w czwartek, a nowe hybrydowe volvo ruszyło z dworca kolejowego. Drugi był kurs najpopularniejszej w Lesznie linii 6 z Rejtana, a trzeci z Galerii Leszno. Miejski Zakład Komunikacji w Lesznie zapewnia, że z każdym kolejnym dniem będzie przybywało nowych autobusów na trasach w mieście.

– Zapraszamy zatem na pokład wszystkich – mówi Jacek Domagała, dyrektor MZK w Lesznie.

Zakup hybryd dla Miejskiego Zakładu Komunikacji został zatwierdzony latem 2018 roku. W przetargu złożono wtedy jedną ofertę. Volvo przygotowało dla miasta osiem autobusów za blisko 15 milionów złotych. Leszno zamówiło pojazdy z bogatym wyposażeniem. Pasażerowie mogą korzystać z wifi w klimatyzowanych wnętrzach, a nawet naładować w nich komórki. Wybrano też specjalne siedzenia wyściełane tkaniną z motywem leszczyńskiego ratusza.

Samorząd przy składaniu zamówienia uwzględnił też bezpieczeństwo. W każdym autobusie zamontowano po sześć kamer. Dla przewoźnika ważne są też takie usprawnienia jak system zliczania pasażerów, tablice informacyjne na zewnątrz autobusu, czy biletomaty.

Tymczasem miasto zaczęło też równolegle z tym zakupem inwestycje w infrastrukturę dla pasażerów. Rozpoczęto od działań na Gronowie.

– Dzięki odnowionej pętli na Jagiełły nasi pasażerowie będą mieli lepsze warunki oczekiwania na autobusy. Teraz była to droga gruntowa, a po zakończeniu inwestycji powstanie odwodnienie i doświetlenie – wyjaśnia Jacek Domagała, dyrektor MZK w Lesznie.

Budowa drugiej nowej pętli autobusowej, zlokalizowanej na osiedlu Rejtana, planowana jest jeszcze w tym roku.

Michał Wiśniewski