Hybrydy już prawie gotowe

Za osiem autobusów miasto zapłaci 14,7 mln zł, ale lwią część tej kwoty pochodzić będzie z pozyskanej dotacji. Fot. MZK Leszno

Osiem nowych autobusów z napędem hybrydowym może pojawić się na leszczyńskich ulicach już w czerwcu. Przedstawiciele MZK i prezydent Leszna oglądali niemal gotowe pojazdy we wrocławskiej fabryce. Pojazdy czeka już tylko kosmetyka wnętrz i będą mogły być przygotowywane do dostawy.

Zakup hybrydowych pojazdów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji został zatwierdzony latem 2018 roku. W przetargu złożono wtedy jedną ofertę. Volvo przygotowało dla miasta osiem autobusów za blisko 15 mln zł. Delegacja miejska wybrała się w ub. tygodniu do Wrocławia, by obejrzeć już gotowe autobusy.

– Są wspaniałe i nie dostrzegamy żadnych minusów. Wszystko jest dokładnie takie, jak w naszej specyfikacji. Zanim do nas dotrą, czeka je jeszcze kosmetyka wnętrz, malowanie oznaczeń i przerejestrowanie – mówi Jacek Domagała, dyrektor MZK w Lesznie.

Kontrakt zakłada, że osiem hybryd wyjedzie na drogi w mieście do końca sierpnia. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowy tabor pojawi się w Lesznie szybciej.

Jeśli wszystko się uda, to być może już w czerwcu po ulicach będą poruszać się nowe autobusy – dodaje Domagała.

Leszno zamówiło pojazdy z bogatym wyposażeniem. Pasażerowie będą mogli korzystać z wifi w klimatyzowanych wnętrzach, a nawet naładować komórki. Wybrano też specjalne siedzenia wyściełane tkaniną z motywem leszczyńskiego ratusza.

Samorząd przy składaniu zamówienia uwzględnił też bezpieczeństwo. W każdym autobusie zamontowanych będzie po sześć kamer. Dla przewoźnika ważne są też takie usprawnienia, jak: system zliczania pasażerów, tablice informacyjne na zewnątrz autobusu, czy biletomaty. Te ostatnie będą na wyposażeniu wszystkich autobusów, których używa MZK.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*