Inwestor chce postawić krematorium w mieście

Najbliższa spalarnia zwłok znajduje się 18 kilometrów od Rawicza - w Garbcach. Fot. Grzegorz Mehring
Najbliższa spalarnia zwłok znajduje się 18 kilometrów od Rawicza - w Garbcach. Fot. Grzegorz Mehring

Czy na obrzeżach miasta powstanie krematorium? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma, ale do urzędu wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla takiej inwestycji. Swojego oburzenia i zaniepokojenia planowanym biznesem nie kryją lokalni działkowcy.

Do rawickiego magistratu wpłynął 24 października 2019 r. wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie krematorium. Wniosek złożyła osoba fizyczna. Spalarnia zwłok miałaby stanąć przy ulicy Sarnowskiej, przy drodze pomiędzy Rawiczem i Sarnową, na działce graniczącej z ogródkami działkowymi.

Swoich krytycznych uwag w sprawie planowanej inwestycji nie kryją rawiccy działkowcy. Nie chcą krematorium w swojej okolicy, m.in. ze względu na obciążenie psychiczne związane ze stałym kontaktem z żałobnikami i zmarłymi.

– To mają być tereny rekreacyjne, a tu takie coś – powiedział nam jeden z działkowców. – Wyobraża pan sobie zrobić grilla ze znajomymi, gdy obok ktoś żegna swoich bliskich?

– Omawiana działka położona jest na terenie, na którym gmina Rawicz przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Rawicz Zachód – Sarnowa“ w obrębach geodezyjnych Rawicz oraz Sarnowa. Z uwagi na przystąpienie do sporządzenia planu postępowanie w tej sprawie zostanie zawieszone na okres 9 miesięcy, licząc od daty wpływu wniosku – przekazało nam Centrum Informacyjne Burmistrza.

Od listopada 2010 roku, zgodnie z nowym rozporządzeniem, krematoria nie są już traktowane jako przedsięwzięcia znacząco wpływające na środowisko. Inwestor chcący zbudować spalarnię zwłok musi jedynie otrzymać decyzję o pozwoleniu na budowę. Nie musi liczyć się z uwarunkowaniami środowiskowymi, ani dbać o konsultacje społeczne.

Najbliższy zakład spopielania zwłok znajduje się w Garbcach w powiecie trzebnickim – w odległości około 18 kilometrów od Rawicza. Zainteresowanie tego typu pochówkiem nie maleje. Jak ustaliliśmy, w ciągu niespełna 5 lat działalności przeprowadzonych zostało tam około 4.000 kremacji.

Jakub Latusek