Jak przygotować się do podróży?

Fot. ds

Święta to czas wyjazdów, nierzadko męczących. Długa podróż, trudne warunki atmosferyczne, oblodzona nawierzchnia, wcześniejszy zachód słońca nie wpływają korzystnie na samopoczucie kierowcy i pasażerów. Świąteczna podróż to wyzwanie, ale podpowiadamy, jak ją umilić i sprawić, aby była bezpieczna.
Ważne, aby kierowca był wyspany i wypoczęty. Warto zaopatrzyć się w kawę, która dzięki zawartości kofeiny pobudzi czujność, a także koncentrację. Róbmy przystanki i nie pokonujmy trasy za jednym razem bez przerw.

Pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu samochodu, tj. gaśnicy, trójkącie ostrzegawczym, kamizelce odblaskowej i kompletnej apteczce. Choć to małe elementy, podczas wypadku mogą okazać się zbawienne. Lepiej też pomyśleć wcześniej o zmianie opon na zimowe niż kilka dni przed wyjazdem, ponieważ przed świętami możemy nie zdążyć tego zrobić, a wyjazd na letnich oponach nie jest dobrym rozwiązaniem. Przegląd przed wyjazdem powinien objąć też m.in. stan świateł, akumulatora, przewodów wysokiego napięcia, wycieraczek, płynu chłodniczego i stanu hamulców – mówi Antoni Zajdel, pracownik leszczyńskiej stacji kontroli pojazdów.

Jeżeli nie przekraczamy granic UE, to wystarczy, że weźmiemy ze sobą dowód tożsamości. Pomocna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która przyda się, by pokryć część kosztów medycznych w publicznych placówkach. Gdy wybieramy się poza UE, to wcześniej należy pomyśleć o wyrabianiu paszportu czy wizy, jeśli są nieaktualne. Gdy wyjeżdżamy na święta za granicę lub z dala od domu, ustalmy plan podróży i zastanówmy się, co chcemy zwiedzić. Jeżeli święta chcemy spędzić w egzotycznym kraju, nie zapominajmy o szczepieniu na występujące w danym rejonie choroby. Bagaż przygotujmy kilka dni wcześniej, a nie kilka godzin przed wyjazdem. Wtedy będziemy spokojniejsi, że o czymś nie zapomnieliśmy.

Trzeba też pamiętać o lekarstwach i to nie tylko przyjmowanych na stałe, ale też dodatkowych, m.in. przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciw biegunce, kroplach do oczu, elektrolitach czy plastrach.

Sprawdzamy dokumenty, szczególnie datę ważności polisy OC i badania technicznego. Można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zagwarantuje pomoc w razie kłopotów za granicą – dodaje Antoni Zajdel. NAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*