Jak uniknąć uzależnienia od nowych mediów?

Wielu nie wyobraża sobie dnia bez korzystania z telefonu, komputera, tabletu, czy ,,wejścia” na portal społecznościowy. Są oni uzależnieni od nowych technologii.

Zjawisko to jest coraz bardziej powszechne i dotyka zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. – Uzależnienie od komputera i internetu, zwane siecioholizmem, jest uzależnieniem behawioralnym (od czynności). Częściej mówi się o uzależnieniu od nowych mediów, a więc od smartfonów, portali społecznościowych, aplikacji czy ciągłego poszukiwania informacji, tzw. infoholizm.

Zachowania związane z tego typu uzależnieniami są zachowaniami nałogowymi, nad którymi nie można zapanować i które wpływają na funkcjonowanie danej osoby – tłumaczy Kinga Andrzejczak, psycholog, specjalistka terapii uzależnień z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Lesznie.

Uzależnienie widoczne jest nie tylko wśród młodzieży, ale już u małych dzieci. Rodzice kupują komórkę, tablet czy komputer już kilkulatkom. Korzystanie z urządzeń mobilnych stało się metodą na spędzanie wolnego czasu: zamiast z rodziną dziecko bawi się urządzeniem. W ten sposób od dzieciństwa brakuje im kontaktu z rodzicami, którzy wolą nabyć gadżet i mieć spokój. Część rodziców kupuje tego typu urządzenia z powodu presji jakie narzuca dziecko, panującej mody, nieustannego rozwoju nowych technologii oraz współczesnej kultury korzystania z mediów. Dzieci i młodzież chcą być nowoczesne i podążają za nowymi trendami.

– Ważna jest nauka korzystania w odpowiedni sposób z komputera i internetu. Zbyt wczesne używanie internetu, do tego w formie niekontrolowanej przez opiekunów, prowadzi do zagrożeń typu cyberprzemoc czy seksting. Częsty brak wsparcia, pozostawienie dziecka samemu sobie, nie rozwijanie jego pasji, brak organizacji wolnego czasu mogą być przyczyną nadużywania nowych mediów. Istotne są uwarunkowania psychologiczne, np. nieśmiałość, brak wartości, pustka egzystencjalna, frustracja, poszukiwanie szybkiej gratyfikacji, trudności w kontrolowaniu własnych impulsów – wylicza Kinga Andrzejczak.

Wydawać by się mogło, że dorośli rzadziej będą dotknięci tym problemem, ale wiek nie ma znaczenia, ponieważ uzależnienie behawioralne działa tak samo jak np. nałóg pracy czy hazardu. Dorośli równie często nie mogą obyć się np. bez Facebooka, Twittera czy wysyłania SMS-ów. Otaczające nas nowe technologie w pewnym stopniu  uzależniają. Mamy z nimi do czynienia w pracy i przenosimy te zachowania na grunt prywatny. Uzależnienie może dotyczyć konkretnych obszarów internetu, np. portali społecznościowych, napływających informacji lub gier komputerowych.
Natalia Kurpisz

Cały artykuł w 47. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*