Jak zdajemy prawo jazdy

Zdawalność części praktycznej na kategorię B w Lesznie w trzecim kwartale to niespełna 43 procent. Nieco lepiej jest w przypadku teorii. Fot.Michał Wiśniewski
Zdawalność części praktycznej na kategorię B w Lesznie w trzecim kwartale to niespełna 43 procent. Nieco lepiej jest w przypadku teorii. Fot.Michał Wiśniewski

Najnowsze wyniki zdawalności egzaminów na prawo jazdy w Lesznie zaprezentował właśnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Wynika z nich, że w trzecim kwartale tego roku zdawalność praktycznego egzaminu kategorii B wynosi 42,8 procent.

Kwartalne statystyki opublikowane właśnie przez leszczyński WORD wskazują, że egzaminy teoretyczne najlepiej zdawane są wśród starających się o kategorię D. Tutaj zdawalność to blisko 78 procent. Ponad 74 procent zdawalności ,,teorii’’ zapisano w przypadku kategorii A. Najpopularniejsza kategoria B to 49,3 proc. w przypadku egzaminów teoretycznych.

– Tutaj żadnego wpływu na zdawalność nie ma egzaminator, to czysta forma oceny wiedzy kursanta. Ocenia ją komputer i wszystko dzieje się nieco poza nami – mówi Agnieszka Brzezińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie.

W przypadku egzaminów praktycznych statystyki kategorii B są inne. Zdawalność w trzecim kwartale wyniosła 42,8 proc.

– Wiele zależy od okresu w ciągu roku. Wpływ na zdawalność i zachowanie kierowców mają warunki drogowe i u nas jest podobnie jak na drogach, co potwierdza policja. Kiedy jest ślisko i nie ma dobrej widoczności, jedziemy ostrożniej i wolniej. Kursanci bardziej skupiają się na wszystkim od linii na drodze po pieszych i sygnalizacje – dodaje dyrektor Brzezińska.

WORD w Lesznie zatrudnia obecnie 12 egzaminatorów. Niewykluczone, że od nowego roku ośrodek będzie musiał zwiększyć pulę etatów, bo w styczniu mają wejść w życie nowe regulacje pracy egzaminujących.

Michał Wiśniewski