„Jedenastka” świętuje 40 urodziny

Zdjęcie z 1979 roku - grupa Muchomorki z wychowawczyniami Fot. arch

Jedno z najstarszych i największych leszczyńskich przedszkoli – Przedszkole Miejskie nr 11 im. Marii Konopnickiej świętuje 40-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowywana jest wielka, jubileuszowa uroczystość. Odbędzie się w przyszłą środę (24 X) w auli PWSZ w Lesznie. Już dziś możemy zdradzić, że będzie utrzymana w konwencji spektaklu teatralnego, którego scenariusz przygotowały nauczycielki Beata Bajer i Grażyna Skrzypczak.

„Jedenastka” swoje podwoje otwarła dokładnie 1 września 1978 roku. Przez ten czas placówką zarządzały trzy dyrektorki: Dorota Tarnowska, Zofia Magnus, a od września 2007 roku szefuje mu Bogumiła Kluczyk.

Cztery dekady to dużo. Z zewnątrz obiekt nie uległ zbyt wielkiej metamorfozie, ale w środku zmienił się bardzo. Wynika to choćby z tego, że na początku były tu jedynie trzy oddziały, a teraz mamy ich aż sześć. Przedszkolaków przybywało, więc zlikwidowano salę gimnastyczną i wielkie, przestronne szatnie – mówi B. Kluczyk.

Pani dyrektor dodaje, że absolwentami placówki jest kilka tysięcy osób, ale dokładniej liczby nie jest w stanie podać. Wszystko dlatego, że obecnie w jednej grupie nie może być więcej niż 25 dzieci, a kiedyś były one o wiele liczniejsze, znajdowało się w nich nawet ponad 40 maluchów. Poza tym ponieważ na początku było to jedynie pięciogodzinne przedszkole bywało, że przyjmowało ono także grupy popołudniowe. Słowa Bogumiły Kluczyk potwierdza archiwalny artykuł z „Panoramy Leszczyńskiej”, który znajduje się w jednej z przedszkolnych kronik. Czytamy w nim: „Placówka dysponuje około 140 miejscami. Faktycznie jednak przyjmuje codziennie blisko 200 dzieci”.

Dwa lata po powstaniu przedszkole otrzymało imię Marii Konopnickiej, której literacki duch obecny jest tam na każdym kroku. Na hymn wybrano fragment opowiadania patronki „Na jagody”, a nazwy poszczególnych grup – jak choćby Krasnoludki – nawiązują do kolejnych jej utworów.

Dzięki Konopnickiej w sposób szczególny uwrażliwiamy nasze dzieci na działania artystyczne. Pomagamy rozwijać skrzydła tym wybitnie uzdolnionym i w sposób szczególny wspieramy te, które mają trudności w prezentowaniu swoich zdolności. Efekt? Dzieciaki z sukcesami uczestniczą w licznych konkursach i są to nie tylko nasze przedszkolne zmagania czy nawet o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim, ale także międzynarodowe – z dumą podkreśla pani Bogumiła, pokazując przedszkolne ściany sławy, na których znajdują się liczne dyplomy zdobyte przez dzieci z „Jedenastki”.

Warto dodać, że uzdolnioną artystycznie absolwentką tego przedszkola jest między innymi Emilia Nowak, która bierze właśnie udział w programie telewizji TVN „Mam talent”, gdzie swoimi popisami wokalnymi dosłownie powaliła jurorów na kolana.

Artystycznie w „Jedenastce” spełniają się też rodzice przedszkolaków. Od pięciu lat w naszej placówce działa Klub Kreatywnego Rodzica, czyli inaczej teatr rodziców, który co najmniej raz, a czasami dwa razy do roku wystawia przedstawienia. Ostatnie, które grane było w czerwcu, oparte było na podstawie bajki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – zaznacza dyrektorka.

Co ciekawe, na początku widzami tych spektakli były jedynie dzieci z „Jedenastki”, potem każdy chętny, kto zajrzał do Galerii Lochy, ale zainteresowanie okazało się tak duże, że obecnie spektakle wystawiane są w auli PWSZ w Lesznie i zapraszane są na nie dzieci z wszystkich leszczyńskich przedszkoli i szkół.

Sztandarową imprezą „Jedenastki”, znaną chyba większości leszczyniaków, jest też rodzinny turniej biegowy „Mamo, tato biegnij ze mną”, który już od dziewięciu lat placówka organizuje w Karczmie Borowej. Do udziału w nim zapraszane są dzieci z wszystkich placówek w mieście. Bieg odbywa się w różnych kategoriach wiekowych, osobno biegną także mamusie, tatusiowie i nauczycielki.

Ideą imprezy od samego początku jest propagowanie wspólnego spędzania czasu dzieci i rodziców oraz zdrowego stylu życia.

Z czego jestem dumna? Cieszę się ogromnie, gdy w progach placówki pojawiają się nasi absolwenci z własnymi pociechami i zapewniają, że nie wyobrażają sobie dla nich lepszego miejsca. Dla mnie to największy dowód uznania – deklaruje Bogumiła Kluczyk.

Cały artykuł jest również dostępny w 42 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*