Jedziemy do Boszkowa rowerami

Nawierzchnię nowej ścieżki wykonano z kostki brukowej, a poza terenem zabudowanym pokryta jest asfaltem. Fot. Starostwo Powiatowe w Lesznie

Choć formalnie nie jest jeszcze oddana do użytku, to jest w pełni przejezdna – ścieżka rowerowa łącząca Gołanice z Włoszakowicami umożliwia już swobodny dojazd rowerami z Leszna nad jezioro w Boszkowie.

Termin realizacji tej inwestycji powiatu leszczyńskiego mija dopiero za miesiąc. Wykonawcy udało się tak zorganizować zadania, że przez miesiąc wakacji rowerzyści będą mogli cieszyć się z możliwości dojazdu do samego Boszkowa. Powstające 10 kilometrów ścieżki pieszo – rowerowej skomunikowało Gołanice z Włoszakowicami. Rowerowa trasa ma dwa rodzaje nawierzchni: z masy bitumicznej poza terenem zabudowanym, a w zabudowie zdecydowano się na wariant nawierzchni z kostki betonowej.

– Trasa z Gołanic do ronda we Włoszakowicach jest już w całości przejezdna, trwają prace wykończeniowe i porządkowe, uzupełniane są m.in. ubytki w asfalcie przy ściekach – informuje Rafał Makowski z leszczyńskiego starostwa.

Wkrótce wzdłuż całej trasy powstanie jeszcze osiem miejsc przesiadkowych. Będą miały formę wiat i stojaków na rowery,. Tego typu zadaszenia planowane są w Święciechowie, Gołanicach, Jezierzycach Kościelnych, na Krzyżowcu, we Włoszakowicach, Boszkowie -Letnisku, Pawłowicach i Oporowie.

Przy dworcu PKP w Lesznie ustawione zostaną stojaki rowerowe. W ramach projektu zaplanowano także stworzenie aplikacji pozwalającej na wyszukiwanie dogodnych połączeń komunikacyjnych w Lesznie i powiecie leszczyńskim. Inwestycja kosztuje 9,4 miliona złotych. Dofinansował ją Urząd Marszałkowski w Poznaniu kwotą 6,7 miliona złotych.

Michał Wiśniewski