Jubileusz czas rozpocząć

fot. mac

Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień – chciałoby się zanucić na melodię tytułowej piosenki z popularnego kiedyś serialu TV o perypetiach rodziny inżyniera Karwowskiego. Tyle lat stuknie w tym roku również naszemu tygodnikowi. Jest więc okazja do powspominania i świętowania.

Dla gazety czterdziestka to jednak szmat czasu, tym bardziej że po drodze zmieniło się w naszym kraju prawie wszystko: ustrój polityczny, system gospodarczy, struktura społeczna, a także rynek prasy. Od dawna nie ma już województwa leszczyńskiego, dla którego mieszkańców m.in. utworzono w grudniu 1979 roku nasz tytuł. Na szczęście Czytelnicy pozostali nam wierni, choć w międzyczasie pojawił się internet i media społecznościowe, rewolucjonizując sposób komunikowania się nas wszystkich.

Kiedyś, by napisać artykuł, trzeba było pojechać w tzw. teren, porozmawiać z ludźmi, a potem usiąść przy maszynie do pisania, by wystukać tekst. Finalnie trafiał on przesyłką konduktorską do drukarni wraz z innymi, gdzie zecerzy odlewali z ołowiu czcionki, by wydrukować papierową gazetę. Tworzenie jednego wydania trwało mniej więcej tydzień, a w cały proces produkcyjny było zaangażowanych setki ludzi. Panorama Leszczyńska nadal ukazuje się co tydzień, lecz robiona jest znacznie szybciej i z udziałem mniejszej liczby osób.

Jest jednak zasadnicza różnica między pracą redakcyjną wtedy i teraz. Obecnie oprócz wydania papierowego nasi dziennikarze codziennie pracują przy obsłudze serwisów internetowych naszemiasto.pl i otopanorama.pl. Na stronach: leszno.naszemiasto.pl, rawicz.naszemiasto.pl, gostyn.naszemiasto.pl, gora.naszemiasto.pl i wschowa.naszemiasto.pl ukazują się codziennie dziesiątki newsów, które są chętnie czytane, o czym świadczą najświeższe statystyki. W czerwcu br. na wymienionych pięciu serwisach informacyjnych zanotowało ponad trzy miliony odsłon i ponad 280 tysięcy gości. Te rekordowe wyniki są dla nas powodem do dumy, lecz mamy nadzieję, iż z miesiąca na miesiąc będziemy je, dzięki Wam, Drodzy Czytelnicy i Internauci, jeszcze poprawiać.

Oczywiście, redakcja to nie tylko teksty w gazecie i internecie. Wspierają nas młodzi, prężni handlowcy z Biura Reklamy PL, którzy zapewniają nam drugą biznesową „nogę”. Dzięki ich aktywności możemy wydawać oprócz Panoramy Leszczyńskiej także bezpłatne periodyki: Leszno Nasze Miasto, Gostyń Nasze Miasto oraz Rawicz Nasze Miasto, a także dodatki branżowe, m.in. Rolnictwo i Ogród, Panorama Budowlana, Skarb Kibica czy Motoryzacja.

Od tego wydania oficjalnie rozpoczynamy jubileusz Panoramy. Z tej okazji mamy nowe logo, ukaże się okolicznościowe wydawnictwo, będzie rocznicowa uroczystość i inne atrakcje. Nie o wszystkim mogę jeszcze napisać, gdyż mają to być niespodzianki. Nie zapomnimy o naszych Czytelnikach, dla których szykujemy prawdziwy hicior. Nic więcej już nie napiszę, bo za chwilę zostanę ocenzurowany i będę musiał zmienić nazwę rubryki.

Robert Lewandowski
redaktor naczelny