Jubileuszowy bieg „za kratami“ w Rawiczu

Chociaż zmagania mają charakter sportowo-rekreacyjny, funkcjonariusze nie zapominają, że mają do czynienia z osadzonymi. Fot. ZK Rawicz
Chociaż zmagania mają charakter sportowo-rekreacyjny, funkcjonariusze nie zapominają, że mają do czynienia z osadzonymi. Fot. ZK Rawicz

Wyjątkowe wydarzenie w Zakładzie Karnym w Rawiczu. W jubileuszowej 10. edycji „Złotej Setki – Biegu ku wolności” – największej imprezy biegowej organizowanej w jednostkach penitencjarnych w Polsce, osadzeni po raz pierwszy pobiegli dystans maratonu.

Za nami dekada biegowych zmagań – organizowanego od 2010 roku Półmaratonu „Złota Setka – Biegu ku Wolności”. Tegoroczne jubileuszowe wydarzenie miało wyjątkowy charakter nie tylko ze względu na „okrągłą rocznicę” – po raz pierwszy osadzeni pobiegli dystans maratonu. Jest to pierwszy taki bieg w jednostkach penitencjarnych w Polsce. Impreza miała także wymiar prospołeczny – zmagania dedykowano budowie Hospicjum w Głogowie.

Na tegorocznym jubileuszowym biegu nie mogło zabraknąć Jerzego Górskiego, w przeszłości ultramaratończyka i triathlonisty, który jest z nami od początku biegowych zmagań i nieustannie udziela wsparcia zarówno od strony technicznej, jak i mentalnej. Wysiłki Jerzego Górskiego – mentora biegów zamkniętych – zostały docenione. Z rąk dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu płk. Marcelego Sauermanna Jerzy Górski odebrał odznaczenie z okazji „100 – lecia Służby Więziennej”.

Poziom wytrenowania pozwala osadzonym na bieganie coraz dłuższych dystansów, czego dowodem jest tegoroczny maraton oraz osiąganie dobrych wyników. Wszyscy uczestnicy wydarzenia ukończyli bieg. Najlepszy maratończyk pokonał dystans w 3 godziny, 10 minut i 49 sekund, natomiast najszybszy uczestnik półmaratonu potrzebował 1 godziny, 36 minut i 41 sekund.

Jakub Latusek