Jest już dwóch kandydatów na burmistrza

Gabriela Andrzejewska i Zbigniew Bernard

Oficjalnie znane są już dwa nazwiska osób, które podczas wyborów samorządowych będą ubiegać się o stanowisko burmistrza Kościana. Pierwsza z nich to kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Gabriela Andrzejewska, mieszkanka Kościana będąca dziekanem Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie. Drugą osobą jest kandydat stowarzyszenia Aktywny Samorząd – Zbigniew Bernard, radny miejski, dyrektor Zespołu Szkół w Krzywiniu i prezes Rejonowego Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Lesznie. Oboje ogłosili chęć startu w jesiennych wyborach samorządowych podczas konferencji prasowych.

Kandyduje, bo widzę, że Kościan potrzebuje zmian w wielu dziedzinach. Potrzebne jest nowe, świeże spojrzenie na problemy miasta i potrzeby, które zgłaszają sami mieszkańcy. Mam za sobą piętnaście lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu i pracy administracyjnej, które chciałabym teraz wykorzystać. Chcę przełożyć na warunki lokalne program, który realizuje PiS, stawiając na bezpieczeństwo socjalne, rozwój gospodarczy, innowacyjność i wszechstronną aktywność w życiu społecznym – deklaruje Gabriela Andrzejewska, którą podczas publicznej prezentacji wspierał poseł PiS Piotr Kaleta oraz Stefan Żurkiewicz, szef struktur powiatowych partii.

Gabriela Andrzejewska zaznacza, że będąc burmistrzem zamierza skupić się na poszukiwaniu wszelkiego rodzaju źródeł dofinansowania inwestycji.

Nie można myśleć tylko o tym, co jest dziś, ale o przyszłości miasta. Za kilka lat skończą się inwestycje związane z modernizacją linii kolejowej, budową drogi ekspresowej oraz obwodnicy miasta. Kościan zyska na atrakcyjności. To ogromna szansa na przyciągniecie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy – podkreśla G. Andrzejewska.

Dodaje też, że Kościan potrzebuje komunikacji miejskiej, która jej zdaniem jest pomysłem na zmniejszenie ruchu samochodowego w mieście.
Zbigniew Bernard do wyborów idzie z hasłem „można więcej, można lepiej” i zapowiada merytoryczną kampanię wyborczą, w czasie której będzie chciał pokazać swoją wizję rozwoju miasta. W popierającym go stowarzyszeniu Aktywny Samorząd są burmistrzowie trzech innych gmin powiatu kościańskiego – Krzywinia, Śmigla i Czempinia.

Mam pomysł na to miasto, które wymaga zupełnie innego podejścia w zarządzaniu. Kościan to nie tylko ci, którzy rządzą miastem od lat wymieniając się funkcjami. Kościan to przede wszystkim mieszkańcy miasta, o których rządzący Kościanem zapomnieli – mówi Zbigniew Bernard.

Zdaniem kandydata Aktywnego Samorządu mieszkańcy powinni mieć wpływ na najważniejsze kierunki rozwoju, dlatego jako burmistrz chce przeprowadzać szerokie konsultacje społeczne. Zapowiedział także wprowadzenie budżetu obywatelskiego i funduszu osiedlowego. Z kolei z myślą o osobach starszych chce uruchomić w mieście komunikację busową. Dla seniorów miałaby być ona bezpłatna.
Podczas spotkania z dziennikarzami Zbigniewowi Bernardowi towarzyszyli burmistrz Krzywinia Jacek Nowak, radny Kościana Łukasz Naglik i szef Aktywnego Samorządu Krzysztof Golak.

Cały artykuł jest również dostępny w 26 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*