Czy to już koniec szpitala w Górze?

Fot. Anna Maćkowiak

Ta informacja była zaskoczeniem dla wielu mieszkańców Góry i okolic. W ubiegłym tygodniu na drzwiach miejscowego szpitala pojawiła się informacja o zamknięciu do odwołania szpitalnego oddziału dziecięcego oraz izby przyjęć górowskiego szpitala. Wygląda na to, że mamy do czynienia z definitywnym końcem miejscowej lecznicy, która już od pewnego czasu była stopniowo likwidowana.

Tylko do końca września ubiegłego roku działały oddziały ginekologiczno-położniczy oraz chirurgii ogólnej, a wraz z końcem 2015 r. przestał też funkcjonować oddział wewnętrzny. Kontrakt na oddział dziecięcy oraz izbę przyjęć był ważny do końca czerwca tego roku. Z dnia na dzień okazało się, że również one zostały zamknięte. Na szpitalnych drzwiach można przeczytać informację, że z dniem 7 kwietnia oddział dziecięcy oraz szpitalna izba przyjęć zostają do odwołania zamknięte, a najbliższe oddziały można znaleźć w szpitalach w Lesznie, Rawiczu oraz Głogowie.

Joanna Mierzwińska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, przyznaje, że NFZ o zaistniałej sytuacji dowiedział się… 7 kwietnia, a więc w tym samym dniu, co górowscy pacjenci.

W piśmie, które otrzymaliśmy, tłumaczono, że w związku z nagłym odejściem personelu szpital nie może już świadczyć usług – mówi Joanna Mierzwińska. – Umowa na świadczenie usług została rozwiązana za porozumieniem stron. Uznaliśmy, że inne decyzje nie mają sensu, bo nawet gdybyśmy nakazali szpitalowi dalsze świadczenie usług, i tak by tego nie robił w związku z brakiem personelu.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że już jakiś czas temu lekarze z oddziału dziecięcego złożyli wypowiedzenia, natomiast bezpośrednim powodem ubiegłotygodniowych wydarzeń była choroba ordynatora oddziału dziecięcego.

Dolnośląski oddział NFZ zwrócił się z prośbą do szpitali i starostów w Głogowie, Lubinie i Trzebnicy o podjęcie działań, które w związku z zaistniałą sytuacją pozwolą na zabezpieczenie dostępu do świadczeń w oddziałach pediatrycznych dla mieszkańców powiatu górowskiego. Właśnie do tych placówek NFZ chce skierować pieniądze niewykorzystane w ramach kontraktu w górowskim szpitalu. Z kolei starosta górowski Piotr Wołowicz rozmawiał z dyrektorami szpitali w Lesznie oraz Rawiczu i – jak zapewnia – zadeklarowali oni gotowość przyjęcia dziecięcych pacjentów na oddziały pediatryczne prowadzonych przez nich szpitali.

Anna Maćkowiak

Cały artykuł w 15. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*