Kapsuła czasu w Drobninie

Świadomi ulotności czasów, w których żyjemy oraz kierując się pragnieniem zachowania pamięci o nas samych i naszych działaniach, postanowiliśmy wysłać w przyszłość specjalną kapsułę czasu. Tymi słowami rozpoczęła się uroczystość przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową w Drobninie. Uczniowie i nauczyciele przygotowali walizkę, do której spakowali informacje i dokumenty, pamiątki oraz listy do przyszłych pokoleń.

Idea kapsuły czasu zrodziła się w związku z obchodami 100.rocznicy niepodległości i działań podejmowanych z tej okazji przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Chcemy zostawić dla przyszłych pokoleń ślad swojej wielkiej radości z tego powodu, że mogliśmy i możemy w spokoju i bez żadnych przeszkód cieszyć się swoją wolnością, manifestować ją na różne sposoby, i w ten sposób pogłębiać swoją narodową tożsamość i przywiązanie do wielkiej i małej ojczyzny – mówiła podczas uroczystości Elżbieta Juskowiak, dyrektorka szkoły w Drobninie.

Do walizki spakowano flagę narodową, statut szkoły oraz imienne listy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Znalazło się w niej miejsce również na inne ciekawe pozycje. Trafiła tam również książka o historii szkół w Drobninie i Krzemieniewie, złota księga pamiątkowa, lista z nazwiskami powstańców wielkopolskich pochowanych na cmentarzu w Drobninie oraz płyty z nagraniami uroczystości organizowanych w szkole z okazji odzyskania niepodległości. Młodzież z wszystkich klas napisała listy do przyszłych pokoleń, opisując w nich życie codzienne i bieżące wydarzenia.

Swoje miejsce w walizce do przyszłości znalazły również pieniądze, informacje na temat gminy Krzemieniewo, a także lokalne gazety, w tym również „Panorama Leszczyńska”.

Kapsuła czasu została wmurowana w ścianie korytarza szkoły z jasnym przekazem, by otworzyć ją nie wcześniej niż za 50 lat, czyli 11 listopada 2068 roku – informuje pomysłodawca i prowadzący uroczystość, nauczyciel historii Jerzy Kownacki. – Gdy szukałem informacji o szkole w Drobninie nie było ich zbyt wiele. W archiwach wielka pustka. Dokumenty zostały zniszczone, okupacja zrobiła swoje i naprawdę było tego niewiele. Z racji swoich zainteresowań, gromadziłem materiały, szukałem źródeł i zebrany materiał postanowiliśmy razem z żoną, dzięki wsparciu dyrekcji szkoły, przekazać następnym pokoleniom. Gdy kiedyś otworzą naszą kapsułę czasu będą mieli zebrane przez nas informacje i dokumenty.

Znakomity pomysł i świetna inicjatywa – chwali organizatorów wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki. – Cieszę się, że tego typu wydarzenia mają miejsce na terenie naszej gminy. I co ważne, z udziałem młodzieży, uczniów naszej szkoły. Podziękowania i słowa uznania kieruje do pana Jerzego Kownackiego. Nie tylko ciekawie poprowadził uroczystość, ale również ją również przygotował. mac/fot.mac

List do przyszłości

Chcemy, aby Ci, którzy przyjdą tu po nas i Ci którzy będą się tutaj uczyli, mieli świadomość, jak wiele znaczyła dla nas ta rocznica, jak wiele znaczy dla nas wolna Polska. Bo wolna Polska, to polska szkoła. Z kolei polska szkoła to miejsce, gdzie czujemy się bezpiecznie i możemy rozwijać swoje talenty i pasje.

11.11.1918 roku, po 123 latach narodowej i państwowej niewoli, wolna Polska powróciła na mapy Europy i świata. Z tej właśnie okazji w Publicznej Szkole Podstawowej w Drobninie podjętych zostało szereg działań mających na celu upamiętnienie tego radosnego wydarzenia. Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” propagującej znajomość polskiej literatury. Uczniowie i nauczyciele odczytali wspólnie fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Zorganizowany został również Marsz Młodego Patrioty oraz Bieg niepodległości. Przeprowadzone też rocznicowe Konkursy: Piosenki Patriotycznej oraz recytatorski „Polska słowem malowana”. Uczniowie brali również udział w quizie „100 pytań na 100-lecie Niepodległej Polski” i turnieju szkolnym „Kocham Cię, Polsko”.


W związku z tą niecodzienną rocznicą podjęto też wiele innych inicjatyw, jak chociażby konkursy plastyczne: „Niepodległość w oczach dziecka” i „Emblemat małego Patrioty”. Nauczyciele matematyki wspólnie z uczniami zrealizowali projekty: „100 słynnych Polaków” oraz „100 brył na 100-lecie Niepodległej”. Przeprowadzona została sonda uliczna w trakcie której mieszkańcy Drobnina i Krzemieniewa odpowiadali na pytanie: „Czym jest dla mnie Niepodległość”. Pojawił się również projekt realizowany w języku angielskim „I am proud to be Polish”. Trzeba też wspomnieć o nawiązujących do obchodzonej rocznicy, pięknych biało-czerwonych dekoracjach oraz wspaniale wykonanym „Muralu dla Niepodległej”.


Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w naszej szkole 9.11.2018 roku. Rozpoczęły się one wspólnym odśpiewaniem „Roty” Marii Konopnickiej i odtańczeniem Poloneza. Przed społecznością szkolną wystąpili laureaci zorganizowanych wcześniej konkursów. Były też wspólne śpiewy pieśni legionowych i patriotycznych. Wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” śpiewając o godzinie 11.11 nasz hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. 


Nie zapomnieliśmy też o uczczeniu bohaterów biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim, którzy zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Drobninie. Na ich grobach zapalono znicze i złożono kwiaty, a każdy grób oznaczono tabliczką z napisem „GRÓB POWSTAŃCA WIELKOPOLSKIEGO”.
Celem tych wszystkich działań było utrwalanie naszej świadomości narodowej, poszanowania naszych symboli narodowych, narodowej kultury i dumy z bycia Polakiem.


Życzymy Wam wszystkiego dobrego, jak również wspaniałych pomysłów na organizację imprez z okazji 150 i 200 rocznicy Niepodległości Polski.

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DROBNINIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*