Kasia Hołtra gra w „Halce”

Akcja „Halki” Mariusz Trelińskiego rozgrywa się w hotelu „Kasprowy” w Zakopanem. Fot. Monika Rittershaus/materiały prasowe
Akcja „Halki” Mariusz Trelińskiego rozgrywa się w hotelu „Kasprowy” w Zakopanem. Fot. Monika Rittershaus/materiały prasowe

Katarzyna Hołtra, pochodząca z Góry aktorka, którą mogliśmy oglądać w spektaklach Teatru Miejskiego w Lesznie, gra obecnie w „Halce” Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Sztuka już w grudniu miała swoją premierę w Wiedniu, w Theater an der Wien – Das Opernhaus, czyli w jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie. Od 11 lutego grana będzie w Warszawie, na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Choć nie jestem śpiewaczką operową, „Halka” jest już szóstą sztuką, w której występuję u Mariusza Trelińskiego. I mam nadzieję, że nie ostatnią. Uwielbiam z nim pracować. Cenię go za perfekcjonizm i wizjonerstwo – wyznaje aktorka.

Warto tu jednak zaznaczyć, że Katarzyna Hołtra, która przed ukończeniem Akademii Teatralnej w Warszawie, zdobyła też dyplom Państwowego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu oraz studiowała na poznańskim uniwersytecie artystycznym.

Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej, to jeden z najbardziej uznanych reżyserów operowych w Polsce. Spore sukcesy odnosi także za granicą. Dowodem na to jest choćby fakt, że jest pierwszym Polakiem, który otworzył sezon w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Górowianka podkreśla, że w „Halce” nie śpiewa, ale na scenie pojawia się często i to w różnych rolach. Gra postacie drugoplanowe. Między innymi wciela się przedstawicielkę elity, ale też pokojówkę oraz lekarkę, która robi obdukcję Halce w sennym koszmarze Janusza.

„Halka” Trelińskiego została przeniesiona w lata 70. ubiegłego wieku. Akcja rozgrywa się w hotelu „Kasprowy” w Zakopanem, gdzie gościli wówczas głównie goście dewizowi.

– Tragedia miłosna może przecież zdarzyć się w każdej epoce – dodaje K. Hołtra.

Dzieło Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego premierę miało w Wiedniu w Theater an der Wien – Das Opernhaus, gdzie zostało przyjęte przez publiczność i krytykę z ogromnym entuzjazmem.

„Halka” jest określana mianem pierwszej polskiej opery narodowej, więc oczekiwania wobec polskiej premiery są ogromne. Chyba nawet większe niż wobec premiery w Wiedniu – przyznaje K. Hołtra.

Niestety, bilety na „Halkę” są już wyprzedane, zarówno na premierę jak i pozostałe pięć spektakli, które zaplanowano.

Zapraszam jednak przed ekrany telewizorów. W stacji TVN można oglądać serial „Chyłka”, w którym gram. To ekranizacja prozy wyśmienitego pisarza Remigiusza Mroza – zachęca aktorka.

Katarzyna Hołtra ma na koncie role w kilku filmach, m.in. „Najlepszy”, „W imieniu diabła” oraz serialach, m.in. „Polscy szpiedzy”, „M jak miłość” czy wspomniane już „Chyłka – Zaginięcie”i „Chyłka – Kasacja”.

Anna Machowska