Kładka na perony jeszcze w tym roku?

Mieszkańcy proszą o kładkę na perony, taką, jak ta w Kościanie (z lewej), Fot. archiwum
Mieszkańcy proszą o kładkę na perony, taką, jak ta w Kościanie (z lewej), Fot. archiwum

Według deklaracji PKP jeszcze w tym miesiącu pasażerowie, korzystający z dworca kolejowego w Rawiczu, będą mogli skorzystać z kładki pomiędzy peronami. To znacząco skróci czas, jaki muszą poświęcić podróżni, którzy chcą dostać się na peron drugi, z którego obecnie odjeżdżają pociągi w Rawiczu.

O problemach w dojściu na perony pisaliśmy już w lipcu, po prośbach o interwencję ze strony naszych Czytelników.

– Rozkopane wszystko. Rozumiem, bo jest remont, ale szanujmy się i nie traćmy czasu szukając miejsca odjazdu pociągu. Trzeba pytać robotników i dzięki Bogu oni tam byli, bo nie zdążylibyśmy na pociąg – napisała do nas wówczas jedna z Czytelniczek.

W sprawie kłopotliwego obejścia interweniowała też radna powiatu Grażyna Kośmider.

– Proszę, aby do momentu wykonania remontu peronu 1 wprowadzono dodatkowe rozwiązanie w formie położenia kładki drewnianej przez nieczynne tory od dworca PKP do nowo wybudowanego peronu. Takie rozwiązanie jest tanie i zastosowano je w Kościanie. Tam pasażerowie nie muszą iść kilkaset metrów po nierównym gruncie, w kurzu i piachu lub błocie, w zależności od pogody, na dodatek z bagażami, aby dostać się na peron, który jest tak blisko – argumentowała radna Kośmider.

O możliwość montażu kładki – jeszcze w lipcu – zapytaliśmy Wielkopolski Oddział PKP PLK, które jest inwestorem modernizacji linii kolejowej, w tym również peronów w Rawiczu.

– Priorytetem jest zachowanie bezpieczeństwa podróżnych. Z tego względu, po dokładnych analizach, na stacji konieczne było wprowadzenie zmienionej organizacji ruchu pieszych – tłumaczył Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Jak wówczas zaznaczył Śledziński, zmiany w dojściu na perony będą możliwe w grudniu, kiedy planuje się zakończyć modernizację peronu nr 1.

Mamy grudzień – czy mieszkańcy mogą liczyć na poprawę dojścia na perony? Według najnowszych informacji ma to nastąpić już wkrótce.

– Wracam do sprawy dworca PKP w Rawiczu i przejścia między peronami. Obecnie dojście na peron nr 2 wymaga sporego obejścia dookoła. Sytuacja ma się zmienić – w grudniu, według PKP, ma być ułożona nawierzchnia na pierwszym peronie, a wtedy powstanie kładka na peron nr 2 (podobna do tej w Kościanie) – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz.

Jakub Latusek