Komisja bada braki w muzeum

Fot. arch

Komisja rewizyjna rady miejskiej bada sprawę zaginionych eksponatów z Muzeum Ziemi Rawickiej. Najczęściej pytany o braki w placówce był jej eksdyrektor Jacek Jarczewski.

Na posiedzenie komisji zostali zaproszeni: Mariusz Suchanecki, przewodniczący rady muzeum, Adriana Miara, obecna dyrektor placówki oraz były dyrektor Jacek Jarczewski. To do niego komisja miała najwięcej pytań. Pytano, między innymi o sposób funkcjonowania placówki oraz poczynione kroki zabezpieczające eksponaty w trakcie trwania remontu budynku ratusza.

Prace komisji są pokłosiem inwentaryzacji w muzeum, której wyniki opublikowano pod koniec stycznia. Według niej w spisie brakuje nawet 1.300 pozycji muzealnych.
Jacek Jarczewski bronił się argumentując, że cała sytuacja ma go zdyskredytować i jest nagonką na jego osobę. Jak stwierdził, gdyby rzeczywiście wystąpił tak znaczący brak eksponatów, to w sprawę zostałaby zaangażowana prokuratura. Uważa też, że odpowiednio zabezpieczył wszystkie eksponaty muzealne, umieszczając je w specjalnych skrzyniach i gablotach. Innego zdania byli pracownicy. Jak przekazała ich wersję Beata Niepiekło–Bąk, niektóre eksponaty miały być trzymane w… pudełkach po butach.

Radni byli również ciekawi, dlaczego urzędujący wtedy dyrektor nie zwrócił się o pomoc w zabezpieczeniu mienia muzeum do burmistrza Rawicza Grzegorza Kubika. Zdaniem Jacka Jarczewskiego burmistrz był informowany o trudnościach w codziennej pracy poprzez radę muzeum. Na uwagi pozostawał jednak głuchy.

Poprosić można kogoś, kto wykazuje zainteresowanie w temacie. Relacje z panem burmistrzem polegały głównie na informowaniu mnie – mówił Jacek Jarczewski.

Były dyrektor jest też zaskoczony, że nikt nie przedstawił mu żadnych dokumentów z inwentaryzacji. Tym samym jest ciekaw, jakiej rzeczywistej wartości są zagubione eksponaty.

Mnie luźne kartki nie interesują. Trzeba umieć rozgraniczyć, co jest eksponatem muzealnym – dodał Jarczewski. – Jestem pewny i spokojny, że te eksponaty się znajdą.

Cały artykuł jest również dostępny w 22 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: LA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*