Komu z regionu marzy się parlament?

Adam Kośmider, Wiesław Szczepański i Grzegorz Rusiecki powalczą o mandaty. Fot. Michał Wiśniewski / arch.

Kampania wyborcza powoli się rozkręca. Kolejne komitety prezentują kandydatów ze swoich list. Nie brakuje na nich także nazwisk związanych z regionem leszczyńskim.

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska, to dwa ugrupowania, które zaprezentowały wyborcom swoje pełne listy wyborcze. Częściowo przedstawiła je również Lewica (SLD, Wiosna, Razem) oraz Koalicja Polska, w skład której wchodzą: Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kukiz‘15. Kogo z regionu leszczyńskiego możemy znaleźć na listach w wyborach do Sejmu i Senatu?

Rusiecki, Kośmider i Szczepański, to z pewnością trzy najgłośniejsze nazwiska związane regionem leszczyńskim, które wyborcy będą mogli wybrać podczas głosowania 13 października.

Pierwszy z nich Grzegorz Rusiecki powalczy o mandat do parlamentu z czwartego miejsca na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej w okręgu kalisko-leszczyńskim. Obecnie Rusiecki sprawuje stanowisko wicestarosty leszczyńskiego. Startując w wyborach, musi się liczyć, że w przypadku wygranej i uzyskania mandatu zrzeknie się funkcji w powiecie.

– To naturalna konsekwencja. Mogę jednak zapewnić, że na czas kampanii wszelkie działania wyborcze będę prowadził, korzystając z urlopu – deklaruje Grzegorz Rusiecki.

Do interesującego pojedynku „leszczyńskich twarzy“ dojdzie natomiast w batalii o jedno miejsce do Senatu. W okręgu leszczyńskim na przeciw siebie staną Adam Kośmider z PiS oraz Wiesław Szczepański z SLD. Obaj sprawują już funkcje publiczne, które w razie wygranej będą musieli porzucić. Kosmider jest radnym w Lesznie, natomiast Szczepański przewodniczy sejmikowi województwa.

Również na dalszych miejscach mieszkańcy regionu bedą mogli znaleźć znajome nazwiska.

Z list Koalicji Obywatelskiej wystartuje na przykład dwóch mieszkańców Wschowy: wiceprzewodniczący rady miejskiej Krzysztof Kola oraz II zastępca burmistrza Marek Kraśny.

Powiat rawicki z list KO miał natomiast reprezentować Jacek Gwizdek.

– Po głębokim zastanowieniu, rozmowach z rodziną, przyjaciółmi oraz współpracownikami podjąłem decyzje, iż nie będę ubiegać się o mandat poselski. Pragnę skupić się na pracy w rawickim samorządzie oraz rozwijaniu swojej działalności zawodowej – przekazał Jacek Gwizdek.

Zapewnił jednak, że będzie aktywnie wspierał w kampanii wyborczej kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Prezentacja nowego kandydata z ziemi rawickiej jeszcze nie nastąpiła.

Wiadomo jednak, że na listach PiS znajdzie się Maciej Jagodziński, były przewodniczący rady miejskiej w Bojanowie, a obecnie radny rady powiatu rawickiego.

Jednym z kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych będzie też górowianin Piotr Iskra. 45-letni urzędnik, pracujący w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, będzie ubiegał się o mandat poselski. Wystartuje z list Bezpartyjnych Samorządowców.

– Chciałbym, aby w polskiej polityce zaprzestano wreszcie walk światopoglądowych i skupiono się na realnych problemach ludzi – podkreśla Piotr Iskra.

Kto jeszcze z regionu leszczyńskiego zawalczy o mandat posła lub senatora? Dowiemy się wkrótce…

Jakub Latusek