Kradli metodą ,,na kolec’’

Gruzini podkładali metalowe kolce pod koła. Gdy kierowcy zaczynali wymianę koła, kradli z aut kosztowności. Fot. Policja w Leszne
Gruzini podkładali metalowe kolce pod koła. Gdy kierowcy zaczynali wymianę koła, kradli z aut kosztowności. Fot. Policja w Leszne

Nowa metoda kradzieży w Lesznie. Złodzieje wpadli na pomysł, by okradać ludzi z pieniędzy wypłacanych w bankomatach i telefonów pozostawianych w samochodach. W proceder zaangażowane były trzy osoby. Przestępcze trio wpadło w Lesznie. Posługiwało się tak zwaną metodą ,,na kolec’’ przebijając opony w samochodach swoich ofiar. Wszyscy sprawcy to Gruzini.

Tego typu kradzieże były zgłaszane policjantom z Leszna od kilku miesięcy. Scenariusz był zwykle podobny. Ktoś tracił pieniądze i kosztowności z samochodu, a chwilę wcześniej stwierdzał, że w jego aucie przebita została opona. To nie przypadek, ale sposób sprawców, który policjanci nazywają metodą ,,na kolec’’. – Sprawcy przebijali oponę w samochodzie osoby, najczęściej korzystającej z bankomatu. Rozkładali wcześniej specjalnie przygotowane metalowe kolce- wyjaśnia Monika Żymełka z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Kierowcy po wypłaceniu pieniędzy, ruszając spod bankomatu swoimi samochodami orientowali się, że mają ,,panę’’. Na ten moment czekali sprawcy. Zdenerwowani i zdezorientowani kierowcy najczęściej wysiadali obchodząc swoje auta i zaczynali dzwonić po pomoc. Zaczynali wymianę koła. Skupieni na tej czynności rzadko zamykali samochody. Ten moment był dla sprawców czasem działania.

– Widząc, że kierowca jest zajęty i skupiony na czymś innym, zabierali niespostrzeżenie z pojazdu torebkę, saszetkę czy aktówkę wraz z zawartością – dodaje Monika Żymełka.

Wspólna akcja policjantów

Okazało się, że metodą „na kolec’’ kradną też w innych częściach kraju. Policja połączyła więc siły i leszczyńscy kryminalni wraz z policjantami z Kępna zatrzymali trzy osoby mające związek z tego typu przestępstwami w regionie leszczyńskim. To 50-latek i dwaj 41-latkowie. Wszyscy są Gruzinami.

Postawiono im łącznie sześć zarzutów kradzieży powiązanych z uszkodzeniami mienia i włamań. W wyniku przestępstw pokrzywdzeni tracili pieniądze, dokumenty, telefony i przedmioty osobiste. Łączne straty wyniosły blisko 20 tysięcy złotych.

Namierzenie i zatrzymanie tych osób nie było łatwe, gdyż bardzo często zmieniali miejsca swojego przebywania oraz pojazdy, którymi się poruszali. W jednym z takich miejsc policjanci znaleźli kolce służące do przebijania opon. U podejrzanych natomiast znaleziono macedońskie monety skradzione przed kilkoma dniami w Lesznie – dodaje Żymełka.

Areszty dla sprawców

W środę, 27 listopada Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował dwóch podejrzanych na okres trzech miesięcy. Grozi im do dziesięciu lat więzienia. Policjanci nie wykluczają, że osób okradzionych w podobnych okolicznościach może być więcej. Wszyscy poszkodowani, którzy do tej pory nie zgłosili kradzieży metodą „na kolec’’ , mogą to zrobić w każdej chwili w leszczyńskiej komendzie policji.

Michał Wiśniewski