Ksiądz odmówił chrztu

Fot. CAN

5 maja br. Emilka Kulas skończyła roczek. Mimo, że jej rodzice są osobami wierzącymi dziewczynka do dziś nie otrzymała sakramentu chrztu świętego. Powodem jest upór księdza, który najpierw odmówił ochrzczenia dziecka, a teraz nie chce wydać dokumentu umożliwiającego przyjęcie sakramentu w innej parafii.

Rzecz dzieje się w Niechłodzie w gminie Święciechowa i dotyczy księdza Dariusza Paterczyka zawiadującego parafią pw. Narodzenia NMP w Zbarzewie i pw. Wszystkich Świętych w Niechłodzie, od 2010 roku. Powodem odmowy ochrzczenia dziecka być może są względy osobiste, bo ojciec Emilki kilka lat temu ostro poprztykał się z duchownym.

Byłem organistą w kościele. Grałem jakiś rok przed przyjściem księdza Paterczyka. Nasz spór ma związek z finansami. Poszło o honorarium, które proboszcz obiecał wypłacić mi po Bożym Ciele. Niestety, z umowy się nie wywiązał. Upomniałem się o swoje i to księdzu się nie spodobało – relacjonuje Miłosz Kulas, ojciec Emilki.

Od tamtego czasu żyli z księdzem jak pies z kotem. Kiedy mogli omijali się szerokim łukiem, a kiedy dochodziło do konfrontacji te czasem kończyły się nieprzyjemnie.

Gdy na mszy za babcię poszedłem zagrać na organach to mnie ksiądz ofuknął. Z kolei ja na niego krzyknąłem, gdy zablokował wyjazd na ulicę – relacjonuje M. Kulas.

Ostatecznie Miłosz przestał chodzić na msze w rodzinnym Niechłodzie. Wolał co niedzielę jeździć na nabożeństwa do Święciechowy lub Wschowy. Szczególnie cenił sobie nabożeństwa w klasztorze ojców Franciszkanów. Przy okazji zabierał ze sobą narzeczoną Wiolettę Maciejewską. Więc i jej niechłodzki proboszcz nie widywał w niedzielę w kościelnej ławce.

Z Wiolą Miłosz zna się od podstawówki, chodzili do tego samego technikum. Z przyjaźni w końcu zrodziła się miłość. Parą są od sześciu lat.

Na przełomie czerwca i lipca ubr. w towarzystwie mojej mamy poszłam poprosić księdza o chrzest córki. Uroczystość zaplanowaliśmy na 15 sierpnia. Niestety, proboszcz odmówił. Przy okazji pozwolił sobie na uwagę, że mama nie powinna się wtrącać i że mój narzeczony w ogólne nie nadaje się na ojca. Zarzucił nam, że nie widuje nas w kościele, że nie mamy ślubu kościelnego i wyrzucał, że nie przyjęliśmy go po kolędzie – mówi Wioletta Maciejewska – Na koniec stwierdził, że nie widzi szans na wychowanie przez nas dziecka w wierze katolickiej.

Młodzi przyznają, że ślubu jeszcze nie mają, ale wesele wiąże się z wydatkami i dlatego postanowili najpierw oszczędzić trochę grosza, a potem wyprawić imprezę. Oboje zgodnie deklarują, że ślub kościelny wezmą i są w stanie złożyć takie oświadczenie księdzu na piśmie.

Młodzi tłumaczą, że próbowali rozwiązać sprawę u dziekana w Święciechowie.

Ale ksiądz kanonik Czesław Kołodziej tylko bezradnie rozłożył ręce i powiedział, że proboszcz na wezwania i tak się nie stawia – relacjonują.

Zadzwonili do Kurii Metropolitarnej w Poznaniu. Tam zadano im serię pytań na temat wiary i ślubnych planów, a na koniec zasugerowano by napisać do kurii list w tej sprawie.

Zdenerwowaliśmy się. Listu jeszcze nie wysłaliśmy. Szczerze mówiąc nam już nie zależy, żeby proboszcz Paterczyk chrzcił Emilkę. Chcemy tylko zaświadczenie, które pozwoli mi pojechać z dzieckiem do innej parafii. Jest wielu księży w okolicy, którzy ochrzczą córkę. Tu i tam byłem, rozpytałem, ale bez papierka z naszej parafii nic nie poradzą – tłumaczy Miłosz.

W Kodeksie prawa kanonicznego czytamy, że do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się zgody rodziców lub przynajmniej jednego z nich. Musi też istnieć uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku. Jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć w czasie powiadamiając rodziców o przyczynie zwłoki.
Karolina Bodzińska

Cały artykuł w 21. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

38 KOMENTARZE

 1. Z*****y duchowny gotuje się we mnie jak słyszę co wyprawiaja powinien się cieszyć że ludzie wogole chcą chrzcic dzieci!

 2. Jakby dostal w koperte to by pewnie slubu przy okazji udzielił . To ma byc duchowny?? Rece opadaja a zaswiadczenie musi wydac do innej parafi .

 3. Ten pan ksiądz to zwykły chciwy i obludny gnojek. Dziecko przynajmniej będzie samo mogło zadecydować kiedy dorośnie— czy chce dołączyć do tzw kościoła. Rodzice nie martwcie się— nie jesteście jedynymi ( choć w w małej miejscowości trudno nie przejmować się sama mieszkałam w takiej). To Wasz WYBÓR czy pójdziecie do kościoła. Choć wielu księży próbuje nas ubezwłasnowolnić-trzymam kciuki za sąsiadów. Mieszkałam w Piotrowicach:)

 4. Spokojnie. Też miałem problem z naszym klechą ale gdy powiedzialem że chce zaswiadczenie o zgodzie na chrzest w innej parafii to wtedy mu dupa zmiekla. W koncu który z nich odpuścił by okazje do latwego zarobku. Pewnie powie ze co łaska 200 zl ale i na takich jest sposób. Sakramenty powinny być udzielane nie odplatnie. No ale mafia to jest mafia. Cale szczescie w parafii oddalonej kilka km dalej od mojej mamy dziekana który jest z powolania a nie dla pieniedzy. A tych co chcą tylko zarobić na swoje “gosposie” najpierw wykastrowac i po zakładać im kasy fiskalne. To przecietny Kowalski musi zapieprzac dzień lub dwa zeby zarobić na jego 15- 30 minut roboty. Opodatkować tak jak inne mniejszosci na terenie naszego kraju i finał. I wprowadzić pastorów.

 5. Sami zaczynacie sie w tego ksiedza. Chrzciny chcecie wyprawiac a na slub was nie jest stac?!!! Jakbyscie chcieli to juz dawno byscie sie ozenili. Szukacie sensacji w mediach? A cala gmina sie z was smieje!!!!!!!!!!!!!!!

  • A od kiedy trzeba wydawać duże sumy na chrzest? Rodzinna kawa dla dziadków i chrzestnych to chyba nie majątek, a jednak ślub to koszty, nawet cywilny.

   • LUDZIE! 6 lat sa ze soba i nie zdazyli zaoszczedzic na slub …?Moi drodzy mniej siedzienia pod sklepem a wiecej zbierania w skarbonke .Zal mi ich i osob ktorzy stoja po ich stronie.

    • A mi żal Ciebie bo nie wiem czy jesteś taka głupia czy tylko udajesz? Kto od początku związku zaczyna myśleć o ślubie i oszczędzać na niego? Tym bardziej, że to są młodzi ludzie, nie wiedzieli jak im się życie potoczy! równie dobrze mogłoby się taka sytuacja Tobie przytrafić. W innych parafiach dookoła żaden ksiądz nie robi takich problemów i nie oni pierwsi są przez tego księdza sprowadzani do parteru za nic! Widziałam jak on się odnosił do uczniów w szkole i widzę, że się nic a nic nie zmienił. Jeszcze trochę i w kościele nie będzie miał żadnych wiernych.

     • Z tymi glupimi mądrościami to pewnie ty będziesz odprawiała mszę jak ksiądz nie będzie miał wiernych. Nie wciśniesz mi kitu ze przez 6 lat żyli marzeniami i nie myśleli o ślubie

 6. Ja tez jestem po stronie Ksiedza!!!! Skoro deklarujecie sie jako osoby wierzace to powinniscie dazyc do zgody a nie promowac sie w mediach i oczerniac niewinnego ksiedza. Juz widze jaki przyklad dacie dziecku!!!

  • Rece opadaja w jakim kraju ja zyje. Jedna oburzona druga zbulwersowana. Po cholere czytasz to…. sensacje to Wy robicie. Nie chcialabym spotkac na swojej drodze takiego pseudo ksiedza

 7. Chrztu można udzielić dziecku osoby niezameznej ale jeśli jest dwoje ludzi i żyją bez ślubu to ksiądz NIE MOŻE ich dziecku udzielić chrztu. Niech najpierw głąb jeden z drugim z prasy poczyta prawo kanoniczne a nie szuka taniej sensacji. To kapłan który udziela w takiej sytuacji chrztu za kopertę zwyczajnie GRZESZY .Uważam ze ksiadz wykazuje najwyższą uczciwość stawiajac tak sprawę. Zuza

  • Zuza, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Poza tym: to jest wieś, pan Miłosz jako organista jest osobą publiczną. Czy ci młodzi ludzie nie biorą pod uwagę, że żyjąc bez ślubu i wychowując w ten sposób dziecko, mogą być, zwłaszcza w takim środowisku, dla niektórych, przyczyną zgorszenia? Czy fakt udzielenia przez Proboszcza ślubu, nie spowodowałby w tym przypadku u niektórych zgorszenia?

  • Głupoty piszesz .Żyje 15 lat bez ślubu z mają partnerką i mam 2 dzieci ochrzcone i komunie wyprawioną też .Więc nie pierdziel że nie może .Może tylko ma focha i chce pokazać jaki z niego Bóg wsi .

 8. Dziecko nie jest niczemu winne. Ksiądz ma zasrany obowiazek ochrzcic dziecko i powinien sie z tego cieszyć że bedzie miał nowego czlonka parafii. Niektórzy mają cywilny i wedle prawa są małżeństwem. Kościół ma jakieś swoje chore zasady. Może nie tyle sam kościół a raczej księża.

  • Skoro chore, to wypisz się z tego gremium, a nie biadolisz. Podczas chrztu przysięga się, że dziecko wychowa się w wierze katolickiej, a wiara katolicka uznaje małżeństwa kościelne. Skoro rodzice nie są małżeństwem zgodnie z prawem kościelnym, to nie ma podstaw do udzielenia sakramentu chrztu, proste. Po co chrzcić dziecko, skoro samemu się nie żyje zgodnie z przysięgą, jaką na chrzcie ma się złożyć? Przecież to jakaś aberracja! Po jaką choinkę głowę ludzie zawracają księżom, skoro nie mają ślubu? Tacy u nas katolicy od siedmiu boleści. Dziecko niewinne, to oczywistość, będzie dorosłe, to zdecyduje, czy chce być ochrzczone, czy nie.

  • Te “chore zasady” (jak się wyraziłaś Petayda83), potwierdził również nasz Święty Jan Paweł II w Adhortacji Familiaris consortio, gdzie precyzuje, dlaczego kontrakt cywilny jest nie do zaakceptowania przez Kościół; te “chore zasady” potwierdził również ostatni synod w Rzymie, a jednym z bardziej gorliwych obrońców tych zasad był Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Nie chcę więc straszyć, ale jeśli ci młodzi ludzie liczą, że wskórają coś w Kurii, skarżąc na Księdza Proboszcza Paterczyka, to się mogą przeliczyć. Niech nie liczą na jakieś deklaracje na piśmie, odnośnie do ślubu, bo nikt z księży nie jest aż tak naiwny. Jeśli młodzi chcą obrażać się na Kościół i księży, niech odejdą. Od Pana Jezusa też odchodzili ludzie, mówiąc: “trudna jest ta mowa, któż jej może słuchać?” Kościół nie takie zawirowania i nie takich ludzi przeżył w swojej ponad 2000-letniej historii i żyje, bo sam Jezus powiedział, że “bramy piekielne go nie przemogą. Liczy się wierność i jakość, a nie ilość.

 9. tak sie zastanawiam dlaczego na lekcjach religii nauczali, ze Jezus powiedzial “pozwolcie dzieciom przychodzic do mnie” a teraz ksieza nie chca chrzcic dzieci. JEZUS za chrzty pieniedzy nie bral, to byl sakrament , darmowy, zadaniem ksiezy jest zachecac mlodych do uczestniczenia we mszach, a oni robia wszystko na odwrot. czy ksiadz jest niewinny to nie mnie go osadzac ale sakramentu udzielic powinien. zreszta papiez Franciszek sam komunikowal , ze za chrzty , sluby czy pogrzeby nie powinny byc brane oplaty. a jak widac papiez sobie a reszta kleru o wlasny portfel sie boi.

 10. Co ma ślub do chrztu nie rozumiem tego ja jestem po rozwodzie i nasz ksiądz dał sakrament chrztu i też mniał wielkie problemy i dajcie spokój z tym ślubem Miłosz czy mam za was kciuki

 11. Wszyscy macie zrobiona wodę z mozgow przez kler i kk. Nie mieszczą wam sie w głowach inne rozwiazania i postepowanie jak tylko to narzucone przez Kościół. Bardzo dobrze, że nie ochrzcza dziecka, bo to kompletnie nieswiadoma istotka i przypisywanie jej na tym etapie do jakiejkolwiek organizacji, to gwalt na prawach czlowieka. Ale zniewolonym umyslom, indoktrynowanym od oseska az po grób, trudno to pojac i miotaja sie jak ryby bez wody w tych swoich niby problemach… Potrzebujecie odwyku jak najglebiej uzależniony narkoman lub alkoholik. Taka jest prawda. straszne i smieszne….

 12. Ksiądz W Jezierzycach Kościelnych Na kazaniu powiedział że do parafii przyjeżdżają klerycy i żeby się nie wstydził za parafian ma być dużo pieniędzy w koszyku hahahaahh Dobrze że to nie moja Parafia .

 13. Nam nasz proboszcz tez nie ochrzcil corki a nawet byl tak bezczelny ze zasugerowal nam by wziac slub bez rodziny i wesela…przytocze jego slowa: “po co wam wesele i rodzina dacie mi 300-400zl i ja wam slub dam.”

 14. Hah smiech na wiosce wielce oburzeni nigdy nie chodzili do koscioła a teraz sensacje robią bbiedacy.nic dziwnego ze ludziegadają o was same negatywy w gminie. A to zdjecie powinniście zrobic sobie na podwórku a nie przed kosciołem bo kosciół wam nic nie zrobił . zapraszam prababcie do koscioła do gołanic . pozdrawiam

 15. Nie mają ślubu kościelnego, żyją w grzechu ciężkim, nie przyjmują księdza, a Pan Miłosz jest w ogóle organistą? On, żyjąc w takim stanie, nie powinien NIGDZIE grać, ani żadnych funkcji kościelnych sprawować, nawet za “Bóg zapłać”. Szacunek dla Księdza Proboszcza!

 16. Proszę napisać skargę do kurii i wyżej, ja bym osobiście wytoczyła proces cywilny co do delikwenta, on jest człowiekiem a szaty nosi przez przypadek. Sprawę nagłośnić. Nie może być tak że duchowny kieruje się pobudkami osobistymi i nadużywa swojego stanowiska.

 17. Czytam niektore komentarze i oczom nie wierzę, durne berety, wiele wody musi upłynąć ale mam nadzieje ze doczrkam az to chore wyprane pokolenie wymrze i w koncu bedzie w tym kraju normalnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*