Księgowe znikną ze szkół w gminie

Siedzibą Centrum Usług Wspólnych ma zostać dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 6
Siedzibą Centrum Usług Wspólnych ma zostać dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 6. Fot. Jakub Latusek

Rawicka większość w radzie miejskiej zadecydowała, o utworzeniu nowej jednostki budżetowej – Centrum Usług Wspólnych. Na czym ma polegać jej funkcjonowanie? Dlaczego budzi tak duże emocje?

Ma być szybciej, sprawniej i bardziej efektywnie. Gmina zadecydowała o powstaniu nowej jednostki organizacyjnej zwanej Centrum Usług Wspólnych. Czym miałaby się zajmować?

– To takie gospodarcze biuro rachunkowe, które obsługuje jednostki oświatowe. Na pierwszym etapie tworzenia chcemy, aby ta usługa dotyczyła obsługi księgowej i kadr – mówi burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.

Ze szkół w gminie mają zniknąć księgowe. Ich nowym, wspólnym miejscem pracy będzie najprawdopodobniej budynek po dawnej Szkole Podstawowej nr 6, przy ulicy Wały Dąbrowskiego. Księgowe nadal będą odpowiedzialne za rachunkowość poszczególnych szkół, ale ich zadania będą koordynowane przez dyrektora nowej jednostki budżetowej w gminie.

– CUW ma być tą jednostką, która poprzez specjalizację pracowników ma spowodować, iż nadzór nad tym, aby zgodnie z prawem prowadzić wszystkie działania, był dobrze zorganizowany i dawał pewność tego, że nie będzie działań niezgodnych z obowiązującymi przepisami – tłumaczy burmistrz.

Zdania włodarza nie podzielili radni opozycyjni oraz najprawdopodobniej sami dyrektorzy szkół. Głos podczas sesji, na której podejmowano uchwałę o utworzeniu CUW, zabrał Ryszard Preuss, dyrektor Szkoły Podstawowej w Masłowie.

Odbierze nam się człowieka, który jest odpowiedzialny za nasze finanse: za projektowanie i realizację naszego budżetu. Odbierze nam się człowieka, który jest naszą „prawą ręką“. Tam, gdzie CUW-y powstały, nikt nie jest zadowolony: ani ci, co tam pracują, ani ci, którzy z CUW-ów korzystają – mówił dyrektor Preuss. – To tak, jakby miał pan organy w kościele a nuty w ratuszu – zwrócił się, do siedzącego obok radnego Daniela Ciesielskiego, nawiązując do jego profesji organisty.

Pomimo nieprzychylnych opinii rawickich dyrektorów, rada przyjęła uchwałę o powołaniu Centrum Usług Wspólnych. Za zagłosowało 12 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a 4 było przeciw.

Nowa jednostka budżetowa ma rozpocząć prace od 1 stycznia 2020 roku.

Jakub Latusek