Kupią schodołaz dla Dominika

W akcję dla Dominika ( na dolnym zdjęciu z lewej) zaangażowało się wiele osób. Fot. Karolina Bodzińska
W akcję dla Dominika ( na dolnym zdjęciu z lewej) zaangażowało się wiele osób. Fot. Karolina Bodzińska

W piątek, 8 listopada w Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie zainaugurowano akcję charytatywną dla 17 – letniego Dominika Karbowskiego.

To kolejna edycja wspólnej dobroczynnej akcji Stowarzyszenia Bliżej Autyzmu oraz CKiR -u.

– Gdy Dominik przyszedł do naszego ośrodka, był chłopcem chodzącym. Potem pojawiła się cukrzyca, która poczyniła spustoszenie w jego organizmie i mózgu – mówiła Lucyna Kowalczykowska, prezeska stowarzyszenia Bliżej Autyzmu.

Nastolatek nie mówi, nie chodzi i nie siedzi. Odżywiany jest dojelitowo. Mimo swoich braków jest pogodnym, młodym człowiekiem. Uwielbia przebywać wśród rówieśników. Kocha też działkę i świeże powietrze.

Dominik jest wychowankiem Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie. Mieszka z dziadkami, wspaniałymi, ciepłymi ludźmi.

– To oni oddają Dominikowi swoje serce, siłę i uwagę – tłumaczy Jolanta Awsiukewicz ze stowarzyszenia Bliżej Autyzmu.

Fot. Karolina Bodzińska
Fot. Karolina Bodzińska

Dominik wraz z dziadkami mieszka na pierwszym piętrze. Chcąc wyjść z domu, dziadek musi znosić go na rękach.

– Z każdym dniem seniorzy mają mniej siły. Aby ułatwić im codzienność, postanowiliśmy zakupić schodołaz gąsienicowy. Sprzęt odciąży dziadka, a Dominikowi da komfort – mówi J. Awsiukiewicz.

Koszt sprzętu to 17 tys. zł.

– Efekty naszych akcji są widoczne. Na przestrzeni lat pozyskaliśmy łącznie 200 tys. zł. To zasługa tych wszystkich ludzi, którzy zawsze są gotowi nam pomóc – mówił Piotr Kokorniak, dyrektor CKiR we Wschowie.

Podczas inauguracji wystąpiły przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Złota Rybka u Dula.

Nazajutrz, tj. 9 listopada w CKiR odbył się koncert charytatywny dla Dominika. Wystąpili The Diabels i Droga do Nieba.

Ale akcja charytatywna to nie tylko koncerty. Na przestrzeni najbliższych tygodni odbędzie się szereg imprez, m.in. turniej sportowy w I ZS, bieg mikołajkowy oraz świąteczny koncert młodzieżowej orkiestry dętej.

O wsparcie dla akcji zaapelowała Marta Panicz-Szajnkenig, wiceburmisrz Wschowy.

Organizatorom gratuluję samozaparcia. Przed nami wiele imprez. Bardzo proszę o udział we wszelkich inicjatywach – mówiła wiceburmistrz.

Pieniądze można też wpłacać na konto: Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera „Bliżej Autyzmu” BS oddz. Wschowa, nr konta: 89 8669 0001 2011 0013 7243 0001 z dopiskiem: Dominik Karbowski.

Karolina Bodzińska