Lawendowe misie cieszą oko

lawendowe misie to idealny gadżet reklamowy, ozdoba czy zapach do szafy Fot. arch

Wieś Łaszczyn ma osiemsetletnią historię. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1240 roku.

Mimo tak bogatej tradycji wieś zaczęła się rozwarstwiać. Mieszkańcy starej części trzymali się razem. Nowi, którzy sprowadzili się tu z miasta i zamieszkali na nowym osiedlu, niechętnie angażowali się w lokalne działania. Postanowiliśmy to zmienić – mówi Edyta Naskręt ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet „No i co!”.

Powołane kilka lat temu stowarzyszenie postanowiło integrować mieszkańców, edukować ich i wspierać seniorów. Patronuje też dziecięco- -młodzieżowej grupie wolontariuszy Dziewczyny z Drużyny. W 2015 r. członkinie stowarzyszenia wpadły na pomysł upiększenia wsi i wymyśliły projekt pod nazwą Lawendowy Łaszczyn. Z dotacji z Centrum PISOP kupiły 600 sadzonek lawendy. 400 bylin trafiło do 80 rodzin.

Pozostałe posadziliśmy w na skwerku „Dobrej wiadomości” oraz przy kościele, probostwie i świetlicy wiejskiej – relacjonuje pani Edyta.

Kiedy zaczęły się lawendowe żniwa mieszkanki Łaszczyna miały pełne ręce roboty. Podczas warsztatów nauczyły się robić mieszki zapachowe z organzy oraz lnu. Potem były warsztaty decoupage z wykorzystaniem lawendy i sesja fotograficzna z bylinami w tle. Sołectwo ma też własny kalendarz z kwiatami lawendy.

Przy wjeździe do wsi ustawiono witacze z motywem lawendy. Niedawno Urząd Miasta i Gminy w Rawiczu zaproponował stowarzyszeniu uszycie lawendowych niedźwiadków. Niedźwiadek to symbol gminy, znajduje się w herbie miasta. Zadania podjęła się pani Ilona, członkini stowarzyszenia. Efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Lawendowe misie są idealnym gadżetem reklamowym, maskotką dla dzieci i ozdobą każdego wnętrza. W lipcu pani Ilona przeprowadziła warsztaty z szycia misiów dla mieszkanek wsi.

Pierwsze próby za nami, ale będziemy się nadal szkolić i nasze pierwsze miśki będzie można kupić na tegorocznym rawickim jarmarku bożonarodzeniowym – informuje Edyta Naskręt. Z pewnością warto zajrzeć do Lawendowego Łaszczyna. Na turystów czeka nie tylko gra terenowa z elementami historii wsi, ale także nowy nabytek stowarzyszenia: wielkoformatowa gra w Chińczyka.

Od święta panie częstują także lawendówką, ale to już oferta wyłącznie dla przyjaciół. kab

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*