Lekcja historii pod wiatrakami

Autorzy inscenizacji zadbali o stworzenie historycznych realiów. Pokaz się podobał. Fot. Anna Maćkowiak
Autorzy inscenizacji zadbali o stworzenie historycznych realiów. Pokaz się podobał. Fot. Anna Maćkowiak

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Osiecznej tradycyjnie już upłynął pod znakiem rekonstrukcji „Bitwy pod wiatrakami”. Inscenizację zorganizowano – jak co roku – na placu przy osieckich wiatrakach.

Mimo nie najlepszej pogody sporo osób skorzystało z zaproszenia i postanowiło obejrzeć to widowisko. Inscenizacja rozpoczęła się po godzinie piętnastej. Wcześniej można było obejrzeć sprzęt wojskowy, zajrzeć do poczty powstańczej, skosztować grochówki czy zwiedzić teren Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Zanim rozpoczęła się bitwa złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Na rekonstrukcję bitwy zaprosili: Urząd Miasta i Gminy w Osiecznej oraz Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Natomiast jej współorganizatorami byli: samorząd województwa wielkopolskiego, jednostka wojskowa w Lesznie, Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej, powiat leszczyński, jak również Organizacja Turystyczna Leszno-Region.

„Bitwa pod wiatrakami” rozegrała się 11 stycznia 1919 r. Właśnie wtedy oddziały powstańcze odparły atak Niemców. Na pamiątkę tego wydarzenia od kilku lat przy osieckich wiatrakach organizowane jest wspomniane widowisko historyczne, które oglądają rzesze publiczności.

Anna Maćkowiak