Licealistka wygrała pięciodniowe warsztaty na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz roczną opiekę mentora edukacyjnego

Zuzanna Biaduń została laureatką programu MyOxperience. Fot. archiwum
Zuzanna Biaduń została laureatką programu MyOxperience. Fot. archiwum

Zuzanna Biaduń, absolwentka Szkoły Podstawowej w Irządzach (gmina Jemielno), a obecnie uczennica I LO w Lubinie, może poszczycić się nie lada sukcesem. Wygrała pięciodniowe warsztaty na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz roczną opiekę mentora edukacyjnego.

Licealistka została laureatką programu MyOxperience, którego organizatorami jest Fundacja TDJ na Rzecz Edukacji i Rozwoju. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy mieli możliwość wypowiedzenia się o swoich pasjach, a w drugim sprawdzano ich umiejętność krytycznego myślenia. W obu wymagana była komunikatywna znajomość języka angielskiego. Spośród 859 kandydatów z całej Polski wybrano najlepszą 30.

– Na informacje o programie MyOXperience przypadkowo trafiłam już w zeszłym roku. Nie mogłam wziąć w nim udziału, lecz zapadł mi w pamięć – postanowiłam więc próbować swoich sił w kolejnej edycji – wyznaje Zuzanna Biaduń.

Młoda mieszkanka gminy Jemielno do Anglii wyjedzie już niebawem. Warsztaty, podczas których będzie miała możliwość spotkać się ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Oksfordzkiego, będą trwały od 16 do 20 marca.

Nauka języków obcych jest jedną z największych pasji licealistki. Wszystko zaczęło się od fascynacji bohaterami książek, głównie podróżniczych, w których zaczytywała się już od najmłodszych lat. Oprócz języka angielskiego uczy się też niemieckiego oraz rosyjskiego, a ostatnio samodzielnie zaczęła też zgłębiać tajniki języka greckiego.

– Chciałabym studiować filologię któregoś z języków nowożytnych oraz filologię klasyczną. Oprócz tego, chcę dalej rozwijać się w innych pasjach, głównie historii oraz poezji – jestem w trakcie pracy nad debiutanckim zbiorem wierszy. Już w tym momencie jestem pewna, że właśnie z naukami humanistycznymi chcę związać swoją przyszłość zawodową – deklaruje Zuzanna Biaduń.

Dodajmy, że wyjazd na warsztaty na najbardziej renomowanym brytyjskim uniwersytecie to nie pierwszy tak duży sukces mieszkanki gminy Jemielno. Wcześniej aż trzykrotnie została laureatką Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji „Białe noce” i za każdym razem w nagrodę leciała na dwa tygodnie do Petersburga. W historii tego konkursu była drugą osobą, która mogła poszczycić się takim osiągnięciem.

Anna Machowska