Liderem w zarobkach jest… Sławomir Szczot

Radni mają obowiązek złożenia corocznego oświadczenia majątkowego Fot. ds

Każdy z członków rady miejskiej co roku musi złożyć zeznanie majątkowe, w którym przedstawia swoje dochody, oszczędności, kredyty, posiadane ruchomości i nieruchomości. W każdej z tej rubryk rozbieżności wśród radnych są bardzo duże.

O ile dieta członka rady, w zależności od ilości sesji, na których był i pełnionych funkcji w różnych komisjach, waha się od około 15.000 zł do ponad 23.000, to już zarobki związane z normalną, codzienną pracą są mocno zróżnicowane, kończąc się na kwotach naprawdę imponujących.

W 2017 r. po raz pierwszy w tej kadencji samorządu, liderem w wysokości zarobków został Sławomir Szczot (PiS), wiceprezes zarządu ds. rozwoju w ENEA Serwis. Konto przewodniczącego rady miejskiej zasiliło 324.000 zł brutto, dodatkowo otrzymał 520 zł z PWSZ w Lesznie i dietę radnego w wysokości ok. 23.000 zł.

Na drugim biegunie pod kątem zarobków jest Dawid Helsner (niezrzeszony), który w ub. roku zastąpił w radzie miejskiej Piotra Koisa. Radny pracuje w think tanku Instytut Sobieskiego. Łącznie otrzymał (umowa zlecenie, stypendium, wynagrodzenie) ponad 10.000 zł, dodatkowo jego budżet zasiliła dieta radnego w wys. 4.563 zł.

W oświadczeniu majątkowym Marka Goryniaka (PiS) znajdziemy komplet mebli art-deco z XX w. i zbiór obrazów z przełomu XIX i XX wieku.
Właścicielem czterech samochodów jest Piotr Więckowiak (niezrzeszony), zawodowo związany z mechaniką samochodową. Współwłaścicielem trzech samochodów jest Sławomir Mocek (PL18), nauczyciel prowadzący działalność gospodarczą.

Jedenastu z 23 radnych otrzymuje zróżnicowane świadczenie emerytalne, sięgające od ok. 23.000 zł – Grażyna Banasik (Lewica) i Stefania Ratajczak (PiS) do prawie 62.000 zł – Tomasz Malepszy (Lewica).

W rubryce nieruchomości radni wpisywali domy, mieszkania i grunty. Wanda Nawrocka (PL18) jest włascicielem 15 ha wycenionych na 3,5 mln zł, z kolei Marek Wein (PO) jest właścicielem domu o pow. 220 m2 oszacowanego na 1 mln zł i gospodarstwa roślinnego o pow. 5,92 ha o wartości 800 tys. zł oraz sześciu działek budowlanych i działki rolnej, wycenionych na 900 tys. zł.

Jeśli chodzi o oszczędności, to najwięcej odłożył Wojciech Rajewski (Lewica) zawodowo związany z przedsiębiorstwem Drogi i Ulice. Prezes zarządu zgromadził 495.000 zł i ponad 21.000 euro.

Natomiast pięciu radnych: Hanna Kotomska – PL18, Barbara Mroczkowska, Jarosław Zielonka, Krystyna Szudra – PO i Grażyna Banasik – Lewica, nie dysponują żadnymi oszczędnościami.

Opracowanie: ds

Cały artykuł jest również dostępny w 28 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*