Ma serce do walki, pomóżmy jej wygrać

Pomóżmy Grażynie Grys wrócić do pełnego zdrowia. Rehabilitacja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to ledwie minimum. Fot. arch

Grażyna Grys, nauczycielka wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym we Wschowie , doznała bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu. Koledzy zbierają środki na rehabilitację.

Pani Grażyna to typ sportowca: aktywna, prowadząca zdrowy tryb życia. Niejednego ucznia doprowadziła zwycięsko do mety. Z olimpiad specjalnych jej młodzi niepełnosprawni zawodnicy zawsze wracali z medalami. Potrafiła nawiązać z dziećmi fantastyczny kontakt. Prywatnie jest żoną Ryszarda Grysa, sołtysa Przyczyny Górnej.

Dla wszystkich: rodziny, kolegów z pracy i uczniów wydarzenia, które rozegrały się 17 maja, były ogromnym zaskoczeniem.

– Tego dnia mama obudziła się z objawami udaru: niedowładem prawej ręki, miała problem z mową. Tata zazwyczaj o tej porze był już na ogrodzie, ale tego dnia coś go tknęło i cofnął się do domu. Całe szczęście, bo w porę wezwał pogotowie – wspomina Ewelina Drozdek, córka Grażyny Grys.

Pani Grażyna trafiła do szpitala. Wydało się, że wszystko będzie dobrze, bo jej stan zaczął się poprawiać.

– Oczywiście, jak to mama, zamiast myśleć o sobie, zamartwiała się , że ocen nie zdążyła wystawić – mówi córka.

Wydawało się, że zmobilizowała do walki wszystkie siły. Tymczasem w czwartej dobie nastąpiło radykalne pogorszenie stanu zdrowia. Doszło do udaru krwotocznego i panią Grażynę wprowadzono na dwa tygodnie w śpiączkę farmakologiczną. Kiedy ją wybudzono, cała prawa strona ciała okazała się sparaliżowana.

– Do 29 sierpnia mama będzie przebywać na rehabilitacji ośrodku w Górznie – informuje pani Ewelina.

Niestety, rehabilitacja, jaką pani Grażyna otrzyma w ramach NFZ, po opuszczeniu Górzna, będzie tylko niezbędnym minimum. Dlatego na pomoc ruszyli koledzy z pracy, a Stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu”, działające przy SOSW we Wschowie uruchomiło zbiórkę na swoim koncie.

– Grażyna będzie potrzebowała intensywnej rehabilitacji, w tym regularnych spotkań m.in. z fizjoterapeutą, neurologopedą czy psychologiem.Dotąd to ona zaszczepiała w ludziach ducha walki. Teraz my chcemy pomóc wygrać jej walkę o zdrowie – mówi Jolanta Awsiukiewicz ze stowarzyszenia „Bliżej Autyzmu”.

Pomoc zaoferowały także władze samorządowe i sołtysi. Zbiórka publiczna dla nauczycielki SOSW ma być prowadzona podczas dożynek gminnych i powiatowych.

WPŁATY: BS oddz.Wschowa

Nr konta: 89 8669 0001 2011 0013 7243 0001 z dopiskiem: Grażyna Grys.

Dotąd to ona prowadziła młodych ludzi do zwycięstwa, teraz potrzebuje naszego, także finansowego, wsparcia. Fot. archiwum

Karolina Bodzińska