Marta Małkus w muzeum okręgowym

Od grudnia Marta Małkus pracuje w leszczyńskim muzeum. Fot. muzeum Ziemi Wschowskiej
Od grudnia Marta Małkus pracuje w leszczyńskim muzeum. Fot. muzeum Ziemi Wschowskiej

Marta Małkus, wieloletnia dyrektorka Muzeum Ziemi Wschowskiej, od poniedziałku 2 grudnia 2019 roku pracuje w Muzeum Okręgowym w Lesznie. W leszczyńskim muzeum pełni rolę kustosza.

Nie sposób zliczyć wszystkich zasług Marty Małkus dla wschowskiego muzealnictwa. Przez sześć lat pracy na stanowisku dyrektora dała się poznać jako osoba nie tylko kompetentna, ale przede wszystkim jako pasjonatka, która całym sercem kocha Wschowę i jej przeszłość. To dzięki jej inicjatywom królewskie miasto było znane na muzealnych salonach. To tutaj organizowano konferencje naukowe i wydawano publikacje, goszczono wybitne osobowości.

W swojej wieloletniej pracy M. Małkus nie zapominała o najmłodszych i poprzez liczne inicjatywy, wraz ze swoimi współpracownikami, zaszczepiała w dzieciach ciekawość badania tego, co pokryte historycznym kurzem.

Z MZW rozstała się – w dość nieprzyjemnej atmosferze – 10 lipca 2019 r. , w dniu w którym formalnie zakończył się jej sześcioletni kontrakt. Pracodawca – Urząd Miasta i Gminy pozostawił jej niewiele czasu na renegocjację warunków. Oferta, jaką otrzymała, nie spełniała jej oczekiwań, a rozmowy podjęto w czasie jej urlopu, cztery godziny przed zakończeniem kontraktu.

Od 2 grudnia M. Małkus pracuje w Muzeum Okręgowym w Lesznie.

– Przyznam, że niełatwo było mi rozstać się ze Wschową. Długo czekałam na ogłoszenie nowego konkursu na stanowisko dyrektora MZW. Liczyłam, że będzie to nowa czysta sytuacja, podczas której mogłabym przedstawić swoją wizję rozwoju muzeum. Niestety, nie doczekałam się. Urząd Miasta i Gminy we Wschowie nie stworzył platformy do porozumienia się w formie ogłoszenia konkursu na to stanowisko. Musiałam podjąć decyzje zawodowe. Nowa praca pozwoli mi realizować wiedzę o muzealnictwie i działać kreatywnie. Lubię wyzwania, a teraz wiele ich przede mną – mówi Marta Małkus.

Karolina Bodzińska