Marzenia do spełnienia w przedszkolu

W ramach projektu przedszkolacy wyjechali też do teatru do Wrocławia. W marcu jedna z grup obejrzała “Calineczkę”. Fot. Archiwum

Przedszkole Publiczne nr 1 im. Marii Konopnickiej w Górze realizuje w tym roku szkolnym wyjątkowy projekt. Przedsięwzięcie noszące nazwę „Marzenia do spełnienia – edukacyjna przygoda malucha” to w rzeczywistości szereg przeróżnych działań, które mają za zadanie wyrównać szanse edukacyjne dzieci. Skorzystało, a właściwie wciąż korzysta z niego, aż 174 przedszkolaków i 20 nauczycieli.

W ramach projektu utworzono m.in. nową dziesięciogodzinną grupę przedszkolną dla 3- i 4-latków. Każdy z tych nowych przedszkolaków otrzymał nieodpłatnie wyprawkę, z której mógł korzystać w ramach zajęć i pobytu w przedszkolu.

Co więcej, mógł uczestniczyć – podobnie jak pozostałe przedszkolaki – w zajęciach logopedycznych, plastycznych, rytmiki, gimnastyki korekcyjnej i teatralno-tanecznych oraz zajęciach z języka angielskiego.

Specjalne, dodatkowe zajęcia przygotowano także dla uczęszczających do przedszkola dzieci z niepełnosprawnościami, w tym dla dziecka słabowidzącego, słabosłyszącego oraz z autyzmem. Warto tu podkreślić, że są to zajęcia indywidualne.

W działaniach uwzględniono też nauczycieli. Kadra przedszkola miała możliwość podniesienia kompetencji i kwalifikacji poprzez uczestniczenie w różnych kursach i szkoleniach.

Projekt, którego realizacja rozpoczęła sie w lipcu ubiegłego roku, a zakończy z końcem lipca 2019 roku, miał szansę zaistnieć w górowskim przedszkolu dzięki dużemu unijnemu dofinansowaniu. Fundacja Pomocy Szkole im. E. Machniewicza i gmina Góra otrzymały na ten cel blisko 413 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd dołożył jednak swoją cegiełkę do projektu. To gmina bowiem sfinansowała zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych do sali dla nowej grupy przedszkolnej.

Dodajmy, że uroczyste podsumowanie projektu odbyło się we wtorek (18 VI) podczas oficjalnego zakończenia roku szkolnego i pożegnania starszaków.

Przedszkole Publiczne nr 1 im. Marii Konopnickiej w Górze ma ciekawą historię. Działa nieprzerwanie od 74 lat. Otwarto je 15 czerwca 1945 roku, co czyni placówkę pierwszym przedszkolem powstałym na Dolnym Śląsku w okresie powojennym. Niezliczona liczba górowian właśnie tam zaczęła swoją przygodę z edukacją. Charakterystyczna sylwetka budynku wraz ze swym placem zabaw i zabytkowym murem obronnym na stałe wrosła w krajobraz miasta.

Anna Machowska