Matka chciała zabić córkę? Trwa proces

Proces Małgorzaty i Tomasza G. o usiłowanie zabójstwa 10-letniej Olgi toczy się w Poznaniu. Fot. Karolina Misztal

Poznański sąd wysłuchał biegłych z dziedziny psychiatrii i psychologii, którzy mieli wytłumaczyć dlaczego Małgorzata G. z Rawicza, z pomocą syna Tomasza, próbowała zabić swoją córkę. I z jakiego powodu płaciła swojej sąsiadce, która ją szantażowała. Kobieta jest oskarżona o usiłowanie zabójstwa 10-latki.

Do tragicznych wydarzeń doszło w styczniu 2018 roku w Rawiczu. Wtedy to 50-letnia Małgorzata G. oraz jej 27-letni syn Tomasz G. usiłowali zabić swoją 10-letnią córkę i siostrę Olgę. Tłem tych wydarzeń był konflikt z ich sąsiadką 47-letnią Katarzyną Ch.

– Katarzyna Ch. twierdziła, że jej syn trafił do więzienia z powodu donosu jednego z synów Małgorzaty G. – mówi prokurator Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

47-latka miała szantażować rodzinę G. domagając się od niej pieniędzy. Jak twierdzi oskarżona Małgorzata G., w przeciwnym razie sąsiadka miała porwać Olgę i wywieźć ją do domu publicznego w Niemczech. Łącznie rodzina G., wspomagając się zaciąganymi kredytami, miała przekazać swojej sąsiadce ponad 160 tys. zł.

W końcu szantażowana rodzina postanowiła, że najlepszym rozwiązaniem będzie …zabójstwo 10-letniej Olgi oraz popełnienie samobójstwa przez matkę i brata. Do tego jednak ostatecznie nie doszło. Bezskuteczne okazały się próby zabójstwa z wykorzystaniem gazu oraz duszenie 10-letniej dziewczynki.

Samobójstwa ostatecznie nie popełniła także Małgorzata i Tomasz G., którzy pierwotnie chcieli rzucić się pod ciężarówkę. Zamiast tego prokuratura okręgowa oskarżyła ich o usiłowanie zabójstwa Olgi z Rawicza.

Proces Małgorzaty i Tomasza G. ruszył w Poznaniu pod koniec lutego. Małgorzata G. zeznawała wtedy, że Katarzyna Ch. przedstawiała się jako „kobieta mafii”. W piątek, 26 kwietnia sąd w Poznaniu przesłuchał czworo biegłych z dziedziny psychiatrii i psychologii. Sąd chciał się dowiedzieć, dlaczego Małgorzata G. „wbrew logice” zgodziła się płacić swojej sąsiadce haracz. Oprócz tego sąd planował także przesłuchać biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej. Ci jednak z uwagi na nadmiar obowiązków nie mogli stawić się w sądzie.

Katarzyna Ch., która zeznawała jako świadek w procesie o usiłowanie zabójstwa, sama również została oskarżona i stanęła przed sądem.

– Katarzyna Ch. usłyszała trzy zarzuty. Dotyczą one wymuszenia rozbójniczego, kierowania gróźb w stosunku do rodziny G. oraz spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu – informuje rzecznik prokuratury prokurator Michał Smętkowski.

Proces Katarzyny Ch. toczy się przed Sądem Rejonowym w Rawiczu. W tym procesie jako pokrzywdzeni występują Małgorzata i Tomasz G.

Norbert Kowalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*