Miasto zakorkowane przez kolejne prace drogowe i kolejowe

Leszno to ogromny plac budowy. We wtorek znów zmieniła się organizacja ruchu przy wiadukcie Grota Roweckiego. Fot. Michał Wiśniewski
Leszno to ogromny plac budowy. We wtorek znów zmieniła się organizacja ruchu przy wiadukcie Grota Roweckiego. Fot. Michał Wiśniewski

Od wtorku, 5 XI przejazd przez Leszno stał się jeszcze trudniejszy niż do tej pory. Zamknięcie przejazdu na Dożynkowej i kolejny etap prac na Alejach Jana Pawła II i wiadukcie skutecznie sparaliżowały tę część miasta.

Liczba prowadzonych jednocześnie prac remontowych w Lesznie u wielu kierowców wywołuje frustrację. W poniedziałek na kilka dni znów zamknięto przejazd kolejowy na Dożynkowej. We wtorek od rana dołożono do tego utrudnienia przy wiadukcie Grota Roweckiego od strony centrum Leszna.

Kierowcy jadący od Wschowy i z Zatorza już przy wjeździe z Wolińskiej i Szybowników wjeżdżają w korek na obu pasach. Dalej sznur aut wjeżdża na skrzyżowanie z al. Krasińskiego właśnie lewą jego częścią. Stąd kierowcy mogą albo jechać prosto Alejami Jana Pawła II (pasem po stronie dawnej octowni i Chrobrego) albo wybrać możliwość skrętu w prawo – w Norwida. Z kolei jadąc od Norwida i Obrońców Lwowa skręcać można tylko w prawo na dwukierunkową teraz nitkę Al. JP II (po stronie octowni).

Korki na wiadukcie i Jana Pawła II potęgują piesi przechodzący zarówno przy parku Heermana, jak i na Leszczyńskich. W obu tych miejscach nie działa sygnalizacja świetlna.

W poniedziałek w Urzędzie Miasta Leszna odbyło się spotkanie prezydenta z mieszkańcami Zatorza. Przyszło kilkanaście osób. Łukasz Borowiak przepraszał za to, że w tym roku nie rozpoczął się obiecywany remont Święciechowskiej.

– Nie mogliśmy tych prac rozpocząć teraz, bo w całym mieście realizowanych jest tak dużo remontów, że prace na Święciechowskiej dosłownie sparaliżowałyby Zatorze – mówił Łukasz Borowiak.

Remont Święciechowskiej na odcinku od ronda Zatorze w stronę św. Franciszka z Asyżu ruszyć ma dopiero w 2021 roku. Miasto uzależnia start prac od otwarcia nowego wiaduktu przy ul. Wilkowickiej. To, jak zapewnia PKP, nastąpić ma pod koniec 2020 roku.

Michał Wiśniewski