Miasto znów odzyska wzrok

Nowy monitoring w mieście miał powstać w... 2015 roku. Od tamtej pory miasto pozostaje „ślepe“. Fot. Pixabay

Gminie udało się zdobyć długo wyczekiwane dofinansowanie. Jak informuje burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik, pieniądze na konto gminy trafią z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Będzie to aż 1 mln 135 tys. zł przeznaczone m.in. na budowę miejskiego monitoringu wizyjnego i stacji monitorujących stężenie pyłów.

– Dziś już mogę powiedzieć, że te pieniądze pozwolą nam znacząco podnieść jakość i komfort życia w gminie i odpowiedzieć na bieżące potrzeby naszych mieszkańców. Po pierwsze, poprawiając bezpieczeństwo poprzez montaż ośmiu wielofunkcyjnych kamer cyfrowych. Po drugie, poprawiając komfort życia poprzez budowę stacji badających jakość powietrza, w tym szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

System będzie zarządzany elektronicznie w siedzibie gminy oraz umożliwi zgłaszanie awarii z poziomu aplikacji na smartfona. Zadanie przy współudziale mieszkańców zostanie zrealizowane w latach 2019 – 2021. Kwota dofinansowania wyniesie 1.135.589 złotych. Cały projekt wyceniono na 1.261.765 złotych.

Zadanie przygotowywane od 2017 roku uzyskało wsparcie w ramach konkursu „Human Smart Cities – Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców“ i znalazło się wśród 15 laureatów – miast średnich w stosunku do 29 miast zgłoszonych w tej kategorii.

Projekt opracowany został przez gminę Rawicz we współpracy z Akademią Górniczo- Hutniczą w Krakowie. AGH będzie opiekunem naukowym i merytorycznym realizacji zadania.

Dofinansowanie na kamery to miła niespodzianka dla wszystkich mieszkańców miasta. Nieudane próby powrotu do monitorowania Rawicza ciągną się od 2015 roku. Magistrat kilkukrotnie próbował na ten cel pozyskać środki zewnętrzne. W końcu zdecydowano się sfinansować powstanie projektu miejskiego monitoringu z budżetu gminy. Wtedy z umowy nie wywiązał się projektant. Teraz gmina ma zapewnione środki na projekt monitoringu oraz zakup i montaż 8 kamer. W przyszłości planuje powiększenie sieci o kolejne.

Rawicz doczeka się również sześciu czujników monitorujących stan jakości powietrza w gminie. Dotychczas mieszkańcy zdani byli na dwa, które znajdują się winnych miastach: Bojanowie i Jutrosinie. Zgromadzone przez nie informaje nie napawają optymizmem. Trudno znaleźć moment w ciągu dnia, gdy czujniki nie ostrzegałyby o przekroczeniu norm pyłów w powietrzu.

Na szczególną uwagę zasługuje również aplikacja dla mieszkańców, która zostanie stworzona wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

– Przewidujemy, że mieszkańcy miasta z poziomu aplikacji będą mogli otrzymywać zgłoszenia czy informacje o jakiś utrudnieniach inwestycyjnych. Będą mogli również zgłaszać za pośrednictwem tej aplikacji różne problemy w infrastrukturze miejskiej, co ułatwi im kontakt ze służbami miejskimi – mówi Bernard Piskorz, kierownik Biura Zarządzania Projektami i Funduszami w rawickim magistracie.

Zgodnie z zapowiedzą inwestycja ma zostać zakończona w 2021 roku.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*