Mieszkańcy mogą głosować na projekty

Rok temu zwyciężył projekt przedszkolaków z Bojanowa. Dzięki niemu dzieci mają liczne wycieczki. Fot. Przedszkole w Bojanowie
Rok temu zwyciężył projekt przedszkolaków z Bojanowa. Dzięki niemu dzieci mają liczne wycieczki. Fot. Przedszkole w Bojanowie

Do końca sierpnia w gminie Bojanowo można było zgłaszać projekty w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. W tym roku postanowiono oddać do dyspozycji mieszkańców rekordową kwotę 100 tysięcy złotych!

Do dyspozycji mieszkańców gminy w tej edycji, przewidziano rekordowe 100.000 zł. Głosowanie na projekty trwać będzie od poniedziałku (23 września) do piątku (11 października). 13 projektów – czyli wszystkie złożone – zakwalifikowało się do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Bojanowo 2020. Wśród projektów można wyróżnić 10 twardych, związanych np. z budową placów zabaw, siłowni zewnętrznych czy oświetlenia i 3 miękkie, nakierowane na ciekawe formy spędzania czasu. Na jakie między innymi projekty można zagłosować?

Jednym z wniosków jest zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Giżynie. Mają nim być miedzy innymi: stoły do tenisa, piłkarzyki, dart, kosze do gry w koszykówkę, bilard, cymbergaj, piłki, zestaw łuczniczy, gry planszowe, projektor, ekran. Wnioskowana kwota wynosi 10.484 zł.

Z projektem wyczyszczenia stawu w Czechnowie zwrócili się mieszkańcy wsi. Zadanie może pochłonąć prawie 45 tysięcy złotych.

Kolejnym projektem jest modernizacja systemu ogrzewania świetlicy w Gościejewicach poprzez z wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Najważniejszy jest jednak nowy piec, spełniający obowiązujące normy, który umożliwi efektywne ogrzewanie świetlicy oraz remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wnioskowana kwota to 50 tysięcy złotych.

Swój projekt złożyli też mieszkańcy Tarchalina. Chcą dokonać rozbudowy tamtejszego placu zabaw na boisku sportowym. Według planów nastąpić miałaby rozbudowa linarium o dwa ślizgi, zakup i montaż koszy na śmieci i stojaków na rowery oraz zakup i montaż urządzenia do siłowni zewnętrznej. Kwota, która musiałaby zostać przeznaczona na ten cel to 42.243 zł.

Z wnioskiem o remont drogi gruntowej o nawierzchni z tłucznia wraz z chodnikiem zwrócili się natomiast mieszkańcy Goliny Wielkiej.

Interesująco brzmi także projekt „Smaki i smaczki Ziemi Bojanowskiej – zdrowa kuchnia regionalna”, skierowany do wszystkich mieszkańców gminy Bojanowo. Przewidywana liczba uczestników na danym etapie realizacji projektu to 100 osób. Głównym przesłaniem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez stosowanie zasad zdrowego odżywiania (profilaktyka, wykłady, spotkania z dietetykiem) w oparciu o kuchnię regionalną (warsztaty kulinarne, wycieczki edukacyjne). Efektem finalnym projektu jest wydanie książki kulinarnej z przepisami regionu. Wnioskowana kwota to 48.564 zł.

Jakub Latusek