Mieszkańcy pamiętają o byłych właścicielach wsi

Mieszkańcy Klonówca w gminie Lipno ciągle pamiętają o rodzinie Cioromskich, dawnych właścicieli wsi. Co roku sprzątane są groby przy kaplicy, gdzie pochowany jest m.in. wójt Lipna w latach 1935-37 Józef Cioromski.

Klonówiec liczy dziś ok. 450 mieszkańców. Dwór wzniesiono tam ok. 1850 roku, w latach 1842-52 dobra były własnością Apolonii ze Skarżyńskich Szczawińskiej. Od niej majątek Klonówiec nabyli Cioromscy.

– Józef Cioromski był właścicielem nie tylko Klonówca, lecz także Goniembic, Wyciążkowa i Żakowa. Majątki te utracili: w Goniembicach w latach 20. XX wieku na rzecz Kazimierza Przybyły, a w Klonówcu w latach 30. – na rzecz Marii Dąbrowskiej (żony adwokata, w 1937 r. – dop. red.). Pozostałe dwa majątki utracili wcześniej – pisze dr Stanisław Jędraś w monografii gminy Lipno z 2008 r.

Członkowie rodziny Cioromskich zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Goniembicach. W miejscowej świątyni znajdują się płyty nagrobne pierwszego dziedzica Klonówca Józefa Cioromskiego oraz Maksymiliana Cioromskiego, dziedzica Goniembic.
Najbardziej znaną postacią z rodu Cioromskich jest drugi Józef Cioromski (wnuk pierwszego), w latach 1935-37 wójt gminy Lipno. To on ufundował pierwszą tablicę upamiętniającą poległych mieszkańców Klonówca w I wojnie światowej.

W 2001 r. przeniesiono ją w inne miejsce. Z żoną Grażyną miał dwójkę dzieci: Wojciecha, który po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych oraz Marię, po mężu Rembowską, która zmarła w 2007 r. w Sopocie. Wojciech Cioromski, żołnierz Polski podziemnej i Polskich Sił Zbrojnych w Niemczech oraz jego żona Grażyna byli znanymi działaczami polonijnymi w Chicago.
ram

Cały artykuł w 44 numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

PLATFORMA NEXTO PLATFORMA EGAZETY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*