Mieszkańcy poszli do urn. Na kogo oddali głos?

Głosowanie w lokalu wyborczym w Święciechowie usytuowanym w szkole podstawowej. Fot. Natalia Kurpisz
Głosowanie w lokalu wyborczym w Święciechowie usytuowanym w szkole podstawowej. Fot. Natalia Kurpisz

Za nami wybory do Sejmu i Senatu. Obywatele wybrali swoich reprezentantów na kolejną 4-letnią kadencję. Na kogo zdecydowali się głosować mieszkańcy regionu leszczyńskiego?

Prawo i Sprawiedliwość triumfowało w całej Polsce. Nie inaczej było w regionie leszczyńskim, gdzie partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego wygrała we wszystkich powiatach (przegrała tylko w Lesznie), niemal za każdym razem uzyskując 40% poparcie. W sumie na PiS w naszym okręgu oddano blisko 200 tysięcy głosów, co stanowiło 42,48%.

To przełożyło się na mandaty. Tych w okręgu kalisko-leszczyńskim PiS zdobył 6. Najlepszy wynik uzyskał Jan Dziedziczak, na którego zdecydowało się zagłosować 60.599 osób. Kolejne miejsca z partii w sejmowych ławach zajmą: Marlena Maląg, Jan Mosiński, Katarzyna Sójka, Tomasz Ławniczak oraz Piotr Kaleta.

Dla największej siły opozycyjnej, czyli Koalicji Obywatelskiej przypadły 3 mandaty. Najlepszy rezultat osiągnęła „jedynka“ w osobie Mariusza Witczaka – 36.120 głosów. Do Sejmu wejdą także Jarosław Urbaniak i Grzegorz Rusiecki.

Trzecią partią, która będzie miała swoich reprezentantów z naszego okręgu, jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zgodnie z własnymi przewidywaniami będzie miał w Sejmie dwoje posłów: Wiesława Szczepańskiego i Karolinę Pawliczak.

Posłem został także Andrzej Grzyb z PSL, który uzyskał 21.214 głosów.

Dawid wygrał z Goliatem

Niespodzianką można nazwać zdecydowaną wygraną Wojciecha Ziemniaka nad Adamem Kośmidrem w batalii o mandat senatora. Kandydat PiS-u był często stawiany w roli faworyta w przedwyborczych spekulacjach, tymczasem Ziemniak (reprezentujący Koalicję Obywatelską) pokonał go z przewagą 18 tys. głosów. Na dotychczasowego posła zagłosowało aż 77.057 mieszkańców.

– Cieszę się ogromnie, bo biorąc pod uwagę zaangażowanie środki i pieniądze na kampanię to była prawdziwa walka Dawida z Goliatem, którą jednak wygrałem. Cieszy mnie każdy głos poparcia i za każdy dziękuję, a przewaga osiemnastu tysięcy głosów nie pozostawia chyba wątpliwości – mówi nam Wojciech Ziemniak.

Ostatnie miejsce w walce o mandat senatorski zajął Mariusz Trawka z Narodowego Odrodzenia Polski – 13.859 głosów.

Wszyscy zadowoleni?

Chociaż wyniki wyborów nie pozostawiają złudzeń, że w pełni zadowolona z wyniku swoich reprezentantów w okręgu kalisko-leszczyńskim może być jedna partia, to trzeba przyznać, że każda z politycznych sił ma „coś dla siebie“ w najbliższej kadencji Sejmu i Senatu.

Prawo i Sprawiedliwość z pewnością cieszy przebicie wyniku sprzed 4 lat i zasilenie sejmowych ław 6 posłami (w wyborach w 2015 roku PiS miało 5 posłów z okręgu nr 36).

Mimo porażki w walce o Sejm Koalicja Obywatelska ma swoją „wisienkę na torcie“ w postaci wygranej Wojciecha Ziemniaka z faworyzowanym konkurentem i prawdopodobnej przewadze sił opozycyjnych w Senacie.

Zadowolona jest też lewica, która po 4 latach wraca do Sejmu.

Cieszyć się mogą również mieszkańcy regionu leszczyńskiego, których głosy sprawiły, że w sejmowych ławkach będą mieli dwóch posłów związanych z Lesznem i okolicami. Mowa oczywiście o Grzegorzu Rusieckim oraz Wiesławie Szczepańskim.

WYNIKI GŁOSOWANIA

POSŁOWIE z Naszego Okręgu

Prawo i Sprawiedliwość:
• Jan Dziedziczak
• Marlena Maląg
• Jan Mosiński
• Katarzyna Sójka
• Tomasz Ławniczak
• Piotr Kaleta

Koalicja Obywatelska:
• Mariusz Witczak
• Jarosław Urbaniak
• Grzegorz Rusiecki

Sojusz Lewicy Demokratycznej:
• Wiesław Szczepański
• Karolina Pawliczak

Polskie Stronnictwo Ludowe:
• Andrzej Grzyb

Jakub Latusek