Mieszkańcy są zaniepokojeni losem drzew na Lipowej

Remont Lipowej zaczął się przed miesiącem. Miasto zapewnia, że modernizacja nie zagrozi drzewom rosnącym przy drodze. Fot. M. Wiśniewski

Czy to prawda, że planowana jest wycinka symbolu ulicy Lipowej w Lesznie, czyli szpaleru lip? – z takim pytaniem zwróciła się do naszej redakcji mieszkanka Leszna Aleksandra Kirstajn. Miasto uspokaja, że zmieniając estetykę remontowanej ulicy nie ucierpi ani jedno drzewo. – Wycinka tych lip byłaby barbarzyństwem – twierdzą urzędnicy.

Remont Lipowej trwa od miesiąca. Pierwszy etap to przebudowa sieci podziemnych na odcinku od 1 Maja do Dożynkowej. Właśnie rozpoczynają się prace drogowe, które zaniepokoiły mieszkankę Leszna.

– Dotarły do mnie niepokojące wieści o planach wycinki drzew po wschodniej stronie remontowanej ulicy. Czy naprawdę jest to konieczne? -pyta Aleksandra Kirstajn, mieszkanka ul. Kanałowej, sąsiadującej z Lipową.

Dodaje też, że w ostatnim czasie modernizacje dróg w mieście wiązały się z właśnie z usuwaniem drzew. Przytacza przykład Al. Konstytucji 3 Maja i ul. Bolesława Chrobrego, gdzie wycięto wszystkie drzewa.

Urząd zaprzecza

Zapytaliśmy leszczyńskich urzędników o to, czy wycinka lip będzie faktem. Pracownicy magistratu zapewniają, że taki scenariusz jest niemożliwy.

– Usunięcie starych lip, od których pochodzi nazwa tej ulicy, byłoby barbarzyństwem i z całą pewnością do tego nie dojdzie. Taka jest deklaracja prezydenta Leszna – zapewnia Lucyna Gbiorczyk z leszczyńskiego Urzędu Miasta.

Służby prezydenta zapewniają także, że na żadnym etapie nie brano pod uwagę wycinki lip.

– Po modernizacji ulica Lipowa będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Wydzielone zostaną miejsca postojowe po stronie domków jednorodzinnych. Powstanie ścieżka rowerowa po przeciwległej stronie drogi. Wygląd Lipowej zmieni się więc diametralnie, jednak wszystkie rosnące w tym miejscu drzewa dalej będą zdobić tę okolicę – dodaje Gbiorczyk.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*