Fot. kab

Minister kultury podtrzymał decyzję lubuskiego konserwatora zabytków i uznał budynek po kinie Hel za zabytek. To oznacza, że inwestor, który kupił nieruchomość w maju 2015 r., nie będzie mógł go wyburzyć, a to właśnie miał w planach. Docelowo miała tam powstać mała galeria handlowa.

Przypomnijmy, że Wschowskie Stowarzyszenie Czas A.R.T., dowiedziawszy się o planach rozbiórkowych, rozpoczęło kampanię mającą na celu wpisanie nieruchomości do rejestru lubuskich zabytków.

Dla nas to koniec batalii okupionej, niestety, czarnym pijarem, jaki nam robiły wschowskie władze. Zarzucano nam, że niszczymy gospodarkę, ale nie pozwolę by nas oczerniano. Naszym zadaniem jest ochrona dziedzictwa dla przyszłych pokoleń i z tego się wywiązaliśmy – mówi Katarzyna Owoc-Kochańska z Czas A.R.T.

Inwestor bezskutecznie odwoływał się od decyzji ministerstwa, choć – zdaniem działaczki Czas A.R.T. – od początku musiał wiedzieć, iż budynek znajduje się w strefie B. To obszar, w którym utrzymuje się wybrane, historyczne elementy oraz częściowo ogranicza się kształtowanie nowych. kab

Cały artykuł w 7. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*