Mleko prosto od kozy

Fot. mach

Przy Centrum Handlowym Manhattan w Lesznie stanął kolejny w mieście mlekomat. Automat, a właściwie jego zawartość, różni się jednak od pozostałych. Kupimy w nim bowiem mleko kozie.

Zdaję sobie sprawę, że pomysł jest oryginalny. To nie tylko jedyny taki mlekomat w mieście, ale także w całej Wielkopolsce i najprawdopodobniej w całym kraju. Liczę jednak, że uda się przekonać leszczyniaków do picia mleka koziego, bo jest zdrowe i do tego smaczne – mówi Henryk Antkowiak z Karchowa (gm. Krzemieniewo), właściciel automatu.

Henryk Antkowiak od 14 lat jest hodowcą kóz. Jego obecne stado liczy około 400 sztuk i jest pod stałą kontrolą weterynaryjną. Tworzy je kilka różnych ras, ale najliczniejszymi przedstawicielkami są kozy saaneńskie, należące do cenionej rasy mlecznej.

Mleko od naszych kóz oddajemy do mleczarni. Nie mamy żadnego problemu ze zbytem, ale stwierdziliśmy, że warto popularyzować jego spożycie. Stąd pomysł z mlekomatem – dodaje H. Antkowiak.

Do automatu przy CH Manhattan świeże mleko rolnik z Karchowa dowozi co dwa dni, prosto ze swojego gospodarstwa. Nie jest ono poddane żadnej obróbce cieplnej czy homogenizacji, za to jest starannie przefiltrowane i schłodzone.

Przechowywane w lodówce zachowuje świeżość około tygodnia. W upalne dni warto jednak od razu je przegotować, chyba że ktoś pragnie otrzymać zsiadłe mleko – podpowiada rolnik.

Za litr koziego mleka zapłacimy 7 zł, a za pół litra 4 zł. Można po nie przyjść z własnym naczyniem, ale istnieje też możliwość zakupu butelki w automacie .

Mleko kozie od lat uważane jest przez naukowców za zdrowsze i bardziej wartościowe niż mleko krów. Swoją zawartością przypomina naturalne mleko matki, dlatego polecane jest dzieciom i alergikom. Jego regularne spożywanie ma też dobry wpływ na osoby chorujące na astmę, choroby wątroby oraz anemię. W składzie mleka koziego znajdziemy wapń, potas oraz fosfor. Jest ono również świetnym źródłem witamin z grupy B, a także witamin: A, D, E i C.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Cały artykuł jest również dostępny w 16 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

[ult_dualbutton btn_hover_style=”Style 2″ btn_border_style=”solid” btn_color_border=”#eaeaea” btn_border_size=”1″ button1_text=”NEXTO” icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F29PKYcq|||” btn1_bghovercolor=”#dd6868″ button2_text=”EGAZETY” btn_icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F2a3mITH|||” btn2_bghovercolor=”#dd3333″ divider_text=”lub” divider_bg_color=”#dd3333″ title_font_size=”desktop:18px;” btn1_heading_style=”font-weight:bold;” btn2_heading_style=”font-weight:bold;”]

Autor artykułu: mach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*