Młodzież walczyła o „Szmaragdowy guzik”

Konkursowa gala odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Fot. Anna Maćkowiak

Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie zorganizował drugą edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów „Szmaragdowy guzik”. Wzięło w nim udział prawie 50 młodych projektantów i krawców z różnych zakątków Polski. Konkursowa gala odbyła się w piątek (29 III) w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

W jury zasiedli między innymi wykładowcy i absolwenci Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W rozmowie z nami podkreślali, że dobre rzemiosło jest dziś w cenie. W gronie uczestników leszczyńskiego konkursu znalazły się osoby, które zaprezentowały naprawdę niebanalne propozycję. Jurorzy zwracali również uwagę na fakt, iż zwłaszcza na starcie adeptom sztuki krawieckiej najtrudniej jest zadbać o dobrej jakości materiały. Są one bowiem drogie, a wiele stylizacji wygląda zupełnie inaczej w momencie gdy sięgnie się po lepsze materiały.

Wczoraj, dziś i jutro

Joanna Przybyła, nauczycielka w ZST CKZiU w Lesznie, absolwentka WSUS w Poznaniu i pomysłodawczyni imprezy przyznaje, że chodzi w głównej mierze o to, by młode pokolenie zainteresowane projektowaniem i krawiectwem mogło pokazać swoje umiejętności i pomysły w świecie. Motyw przewodni tegorocznej edycji brzmiał: „Wczoraj, dziś i jutro. Współczesna interpretacja stroju historycznego”. Organizatorzy przygotowali dwie kategorie: awangardową i użytkową.

Zawsze się przydaje

– Wybraliśmy temat, który zawsze się przydaje, bez względu na to, czy przygotowujemy projekty w ramach studiów, czy już później stawiamy pierwsze kroki po szkole – mówi Piotr Czajczyński, członek jury, absolwent WSUS w Poznaniu i uczestnik pierwszej edycji programu „Project Runway”.

Dobrze, że mają zapał

Jak podkreśla juror, inspiracje elementami historycznymi można często znaleźć w modzie codziennej. Są więc przydatne w sztuce projektowania. Moda wiąże się bowiem w dużej mierze z interpretacją tego, co już wcześniej zaprezentowano na wybiegach. Trzeba mieć również talent do tego, by spośród historycznego dorobku w dziedzinie mody znaleźć elementy, które sprawdzą się również dziś i będą praktyczne.

W Lesznie istniał niegdyś Zespół Szkół Odzieżowych, cieszący się dużą popularnością. Z czasem zainteresowanie kształceniem w zakresie sztuki krawieckiej było coraz mniejsze i klasy „odzieżowe” zaczęły znikać z edukacyjnej mapy Leszna. Tym bardziej – jak podkreślają jurorzy „Szmaragdowego guzika” – cenne jest to, iż są młodzi ludzie przejawiający zapał do projektowania i szycia. Dla uczestników leszczyńskiego konkursu przygotowano ciekawe nagrody, w tym 3-letnie studia I stopnia na wydziale artystycznym, specjalizacji projektowanie ubioru w WSUS w Poznaniu.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*