Mniej łóżek, świadczenia bez zmian

Fot. arch

Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie zmniejszył o ok. 60 liczbę łóżek dla pacjentów. Dyrekcja zapewnia jednak, że liczba świadczeń udzielanych pacjentom nie zmieni się, bo były one wykorzystywane dość rzadko.

Obowiązujące od początku 2019 r. rozporządzenie ministra zdrowia zakłada, że liczba łóżek na szpitalnych oddziałach ma być proporcjonalna do liczby pracujących w nich pielęgniarek.

Na oddziałach niezabiegowych na jedno łóżko ma przypadać 0,6 pielęgniarki, na oddziałach zabiegowych – 0,7, na oddziałach dziecięcych niezabiegowych – 0,8 a na zabiegowych – 0,9. Jednocześnie rozporządzenie nie pozwala uwzględnić w tych przelicznikach opiekunów czy ratowników medycznych, co w wielu przypadkach było jak najbardziej uzasadnione.

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję AKTYWUJ. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Aktywuj dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Aktywuj dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 3 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2019 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

12 KOMENTARZE

  1. Nie mówią , że NFZ nie ma dla chorych pieniędzy, ( p.Premier mówi, że pieniędzy mamy dużooo???)tylko ograniczają ilość operacji, łóżek, zlikwidowali w szpitalu we Wschowie oddział okulistyczny- czekający na zabieg usunięcia zaćmy- znowu muszą szukać miejsc i oczywiście od nowa w kolejce!!!! W Leznie na II półrocze 2018 r. nie podpisał NFZ z Gabinetami okluistycznymi. Dostałam wiadomość- zaplanowana wizyta anulowana!!!!

  2. Nie mówią , że NFZ nie ma dla chorych pieniędzy, ( p.Premier mówi, że pieniędzy mamy dużooo???)tylko ograniczają ilość operacji, łóżek, zlikwidowali w szpitalu we Wschowie oddział okulistyczny- czekający na zabieg usunięcia zaćmy- znowu muszą szukać miejsc i oczywiście od nowa w kolejce!!!! W Leznie na II półrocze 2018 r. nie podpisał NFZ z Gabinetami okluistycznymi. Dostałam wiadomość- zaplanowana wizyta anulowana!!!!

  3. Jak można podawać że na jedno łóżko przypada 0,6 pielęgniarki itd? Będzie przychodzić od pasa w dół czy w górę? Takich danych nie podaje się w ten sposób to jest nie logiczne. Można podać np ze jednej pielęgniarce podlega 6 pacjentów. Po za tym szczegółem…szkoda słów na to co się w Polsce dzieje w służbach zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*