Na cmentarzu nie segregują śmieci

W Kościanie na cmentarzu parafialnym i komunalnym śmieci nadal wrzucane są do kontenera. Fot. Damian Młodecki
W Kościanie na cmentarzu parafialnym i komunalnym śmieci nadal wrzucane są do kontenera. Fot. Damian Młodecki

W Kościanie na cmentarzu komunalnym nie ma opłat za wywóz śmieci, inaczej niż na cmentarzu parafialnym. A jak wyglądają opłaty za pochówek?

Generalnie na cmentarzu komunalnym w_Kościanie od mieszkańców nie są pobierane żadne opłaty. Obowiązują jednak opłaty za kwaterę, czyli za miejsce przeznaczone na pochówek, które można sobie wykupić za życia. Cmentarz jest podzielony na ponumerowane kwatery. Jeśli ktoś chce jedną wykupić, pracownicy administracyjni sprawdzają na wykazie, czy dane miejsce jest wolne. Dzięki aplikacji GROBONET Kościan bez problemów znajdziemy miejsce na pochówek albo grób zmarłych bliskich. Poza tym dzięki aplikacji możemy sprawdzić czy uregulowana została opłata cmentarna.

Jak wyglądają opłaty na cmentarzu komunalnym? Na zakup pomnika dla jednej osoby na 20 lat wydamy 500 złotych, aby przedłużyć czas o kolejnych 20 lat przyjdzie nam zapłacić dodatkowe 260 złotych.

Miejsce dla dwóch osób będzie kosztować nas 900 złotych, w tym przypadku za przedłużenie zapłacimy 500 złotych. 1300 złotych wynosi koszt miejsca dla trzech osób, prolongata na kolejnych 20 lat kosztuje 700 zł.

Obowiązujący cennik został ustalony na podstawie zarządzenia burmistrza. W dokumencie wskazane zostały rozmaite usługi, m.in. przygotowanie pogrzebu, wykopanie mogiły czy inne usługi związane z pogrzebem na indywidualne zlecenie mieszkańców.

W zależności od wybranego pakietu realizowana jest usługa porządkowania grobu, jest też opcja zbierania starych zniczy, można zamówić także ofertę z myciem. Propozycji jest na tyle dużo, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładowo miesięczna opłata abonamentowa za opiekę nad grobem w przypadku pojedynczej mogiły kosztuje 286 złotych, za opiekę nad grobem podwójnym zapłacimy 350 złotych, natomiast usługa na trzy groby to wydatek na poziomie 450 złotych.

Na dzień dzisiejszy zainteresowanie usługami w mieście jest bardzo małe. Większość osób, które zmarły, pochodziły z Kościana i okolic. Dlatego na ogół nie ma problemu z dojazdem i, co zrozumiałe, większość bliskich zmarłego sama sprząta groby, a śmieci są wyrzucane do kontenera.

Oczywiście są też groby odwiedzane bardzo rzadko: raz czy dwa razy do roku. Akurat takie groby do czystych nie należą – mówi kierownik Miejskiej Gospodarki Mieszkaniowej Paweł Michałowski.

Jak wyglądają opłaty na cmentarzu parafialnym?

Jeśli chodzi o cenę za śmieci i wodę to opłata jest stała, wynosi 30 złotych. Ludzie najczęściej sprzątają zużyte cmentarne akcesoria takie jak znicze czy kwiaty, choć oczywiście zdarzają się przypadki niesprzątania na grobach swoich bliskich przez mieszkańców Kościana.

Miejsce dla jednej osoby na cmentarzu parafialnym kosztuje 400 złotych, natomiast 200 złotych zapłacimy za dziecięcy grób, za podwójny – 800 złotych, a za potrójny -1300 złotych. 400 złotych każdorazowo kosztuje tzw. prolongata, czyli przedłużenie o 20 lat prawa do zachowania grobu bliskich.

Damian Młodecki