Na co wydać 200 tys. zł z gminnego budżetu?

Jedno z zadań to zakup profesjonalnego nagłośnienia dla DK w Górze. Na zdjęciu zespół Na-Raz. Fot. Anna Machowska
Jedno z zadań to zakup profesjonalnego nagłośnienia dla DK w Górze. Na zdjęciu zespół Na-Raz. Fot. Anna Machowska

Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego gminy Góra. Do zdobycia jest aż 200 tysięcy złotych, ale w dwóch pulach. 120 tys. zł przewidziano na inwestycje w mieście, a 80 tys. zł na wiejskie. Swoje głosy mieszkańcy mogą oddawać do 23 października.

Tym razem komisja zakwalifikowała do budżetu obywatelskiego jedynie trzy zadania. Z tego tylko jedno w mieście i dwa na wsiach

W mieście jest to zakup profesjonalnego zestawu nagłośnieniowego i oświetlenia wraz z wyposażeniem do sali widowiskowej Domu Kultury w Górze. Choć zadanie jest tylko jedno, nie oznacza to wcale, że Dom Kultury w Górze na pewno otrzyma na nie pieniądze. Najpierw większość osób biorących w głosowaniu będzie musiała bowiem poprzeć tę inwestycję. Jeśli tak się nie stanie, pieniądze trafią z powrotem do gminnego budżetu.

W sołectwach o 80 tys. zł rywalizują dwa projekty. Pierwszy z nich to wymiana elewacji wraz z dociepleniem oraz wymiana pokrycia dachowego w budynku remizy strażackiej w Radosławiu. W drugim pieniądze mają być przeznaczone na stworzenie strefy aktywnego wypoczynku wsi Bronów i Borszyn Mały.

Tylko na specjalnej karcie

Głosować można tylko za pomocą specjalnej „Karty do głosowania”. Jest ona dostępna w punkcie informacyjnym urzędu i na stronie internetowej gminy www.gora.com.pl (w zakładce Budżet Obywatelski).

Należy też pamiętać, że głosować mogą tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia i są zameldowane na terenie, którego dotyczy dane zadanie. Co to oznacza? Jedynie tyle, że osoby zameldowane na terenie miasta mogą głosować na zadania dotyczące miasta, a mieszkańcy wsi na zadania realizowane na obszarze sołectw.

– Wypełnioną kartę należy wrzucić do urny w punkcie informacyjnym magistratu – mówi Arkadiusz Gortych z UMiG w Górze.

Głosowało blisko 5 tys. osób

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim gminy Góry zgłoszonych projektów, które dopuszczono do głosowania, były zdecydowanie więcej, bo trzy miejskie i sześć wiejskich. W sumie oddano na nie blisko 5 tys. głosów.

Na miejskie projekty oddano 1790 głosów. Najwięcej, dokładnie 849, otrzymał wniosek: „Aktywny zakątek dla dużych i małych na ulicy Sosnowej”. W przypadku wiejskich projektów głosów było 3175. Najwięcej oddano na zadanie: „Doposażenie i zagospodarowanie parku przy Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Janusza Korczaka w Ślubowie w całoroczną siłownię napowietrzną”. Było ich dokładnie 1042.

Oba zadania czekają jeszcze na realizację, ale przetargi są już rozstrzygnięte.

Anna Machowska